خرید سنگ
to top

کاربرد و مزایای کود گوسفندی چیست


251
زمان مطالعه: 3 دقیقه, 27 ثانیهکاربرد و مزایای کود گوسفندی چیست

استفاده از کود گوسفندی از دیرباز تا کنون توسط کشاورزان بسیار استفاده می شده است‌. با این حال می توان گفت گوسفند یکی از حیاتی ترین منابع تامین کننده پشم، شیر گوسفند، گوشت و حتی کود می باشد که لازم است در مورد فواید و کاربرد یکی از این منابع یعنی کود بیشتر اطلاع داشته باشیم. در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

فواید کودهای گوسفند

کودهای حیوانی جزو آن دسته از مواد آلی هستند که از گذشته تاکنون برای تقویت خاک بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در این بین با وجود اینکه این کود، یعین کود گوسفند دارای سرعت تجزیه بالایی است بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین لازم است بدانید این کود حاوی مقادیر زیادی از پتاسیم، کلسیم، روی، منگنز، آهن و گوگرد می باشد که طبیعتا برای تقویت خاک های زراعی و رشد بسیاری از گیاهان مفید می باشد. حال با این وجود لازم است بدانید به دلیل بالا بودن سرعت تجزیه کود گوسفند باید در مصرف آن احتیاط شود زیرا در صورت استفاده زیاد، به دلیل سرعت بالای تجزیه ممکن است گیاه را بسوزاند و از بین ببرد.

با این وجود می توان گفت کاربرد کود گوسفندی بسیار زیاد است که بهترین زمان برای کود دادن به زمین های کشاورزی یک ماه قبل از کشت محصول می باشد. مشاهده می‌ شود که بسیاری از افراد سوال می کنند که آیا استفاده از کود گوسفندی بی خطر است! پاسخ این است که استفاده از این کود برای گل، سبزیجات و درختان و به طور کلی همه مزارع می تواند مناسب باشد زیرا طرز درست استفاده از آن می تواند بسیار حیرت آور باشد و به گل و گیاهان شما شادابی و طراوت خاصی بدهد و همچنین استفاده از این کود هیچ‌ گونه آلودگی نداشته بلکه می توانید برای به عمل آوردن محصولات ارگانیک از این نوع کمپوست استفاده کنید که شرکت های معتبر با خرید گوسفند زنده اقدام به تهیه کود گوسفندی می کنند.

کود گوسفندی

کمپوست گوسفند برای پرورش کرم

همانطور که گفته شد کود گوسفندی یکی از کودهای حیوانی بسیار پرکاربرد است به طوری که علاوه بر استفاده‌های کشاورزی زیادی که دارد می‌ تواند به عنوان خوراکی مناسب برای رشد کرم ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. حال اگر شما هم قصد استفاده از این کود برای پرورش کرم خاکی و تولید ورمی کمپوست را داشته باشید حتما باید درصد مشخصی از کود گاوی را مخلوط با این کود استفاده کنید تا به مشکل بر نخورید.

کمپوست گوسفند برای پرورش کرم

مزایای کود گوسفندی برای رشد بلوبری

گیاه بلوبری یک درختچه همیشه سبز و جذاب است که حتی میوه های مغزی و سالمی برای افراد فراهم می کند؛ با این حال طبیعتا لازم است برای رشد بهتر گیاه بلوبری از کودهای مناسب استفاده کرد که در این بین می‌ توان گفت کودهای گوسفندی یک مواد آلی مناسب هستند که می توان با اضافه کردن آن به خاک از مزایای بسیار زیاد این کود استفاده کرد؛ به طوری که اضافه کردن مواد آلی به خاک شرایط خوبی را در خاک ایجاد کرده که موجب می شود گیاه بلوبری رشد بهتری داشته باشد. لازم است بدانید با وجود اینکه کودهای گوسفندی پتاسیم بیشتری نسبت به پتاسیم کودهای مرغی و بوقلمون دارند طبیعتا استفاده از آن مناسب تر خواهد بود. از طرفی لازم است بداند استفاده منظم از نیتروژن برای بازدهی بالای بلوبری بسیار مهم می‌ باشد با این حال باید بدانید که کود گوسفندی یک منبع آلی نیتروژن است که آهسته آن را آزاد کرده با این حال می توان هر ساله کود را به دو منظور و در دو زمان برای گیاه استفاده کرد که یکی استفاده از آن در اواخر بهار بر بوته های تازه کاشت شده بلوبری می باشد و یکبار هم می‌ توان از این کود کمپوست شده در اواخر پاییز استفاده کرد تا مواد غذایی آن آهسته آزاد شود. در این بین نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که استفاده از کمپوست کود بسیار مناسب تر از کود تازه می باشد به طوری که قبل از استفاده از آن توصیه می‌ شود برای کمپوست کردن این کود مانند دیگر کودهای دامی زمان مشخصی کود را قبل از استفاده در باغ و یا محیط سر باز دیگری بگذارید.

مزایای کود گوسفندی برای رشد بلوبرینظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...