to top

تفاوت خط تولید اب معدنی و اب اشامیدنی


152
زمان مطالعه: 4 دقیقه, 2 ثانیهتفاوت خط تولید اب معدنی و اب اشامیدنی

تفاوت شاخصی که در آب های آشامیدنی و آب های معدنی وجود دارد، در طبیعی بودن آب های معدنی و  مواد افزودنی  آب های آشامیدنی است. گرچه از نظر رعایت بهداشت و فرآیند های تولید و تعداد پرسنل و حتی وزن بطری آب یکسان هستند ولی تفاوت های شاخصی بین این دو کارخانه وجود دارد.

یکی از مواردی که در احداث کارخانه های تولید آب معدنی باید حتما در نظر گرفته شود، محل کارخانه است. از آنجا که آب های معدنی باید از سفره های زیر زمینی در مناطق بکر استحصال شوند، محل کارخانه نیز باید در همین مناطق دایر گردد و به دور از هرگونه آلودگی باشد. این درحالی است که جهت احداث کارخانه های تولید آب آشامیدنی چنین شاخصی مد نظر نیست و میتوان در یکی از شهرک های صنعتی احداث کرد و حتی در صورت آلوده شدن محصول میتوان آب را طی مراحل و فرآیند های شیمیایی، از آلودگی پاک کرد.

مورد دیگری که باید در مورد تفاوت این دو خط تولید در نظر گرفت ثبات نسبی پارامتر های معدنی است. در آب های معدنی، پارامتر های معدنی مثل نیترات، کلسیم، سدیم و … باید آنالیز شود و در هر چهار فصل از ثبات مشخص و یکسانی برخوردار باشد ولی در خطوط تولید آب های آشامیدنی چنین پارامتری شرط نیست و میتواند در فصول مختلف در تغییر باشد.

دستگاه های مورد نیاز جهت خط تولید آب معدنی 

دستگاه های به کار رفته در هر دو خط تولید آب های بسته بندی بسیار مشابه است. از جمله این دستگاه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

توجه کنید که در این خط تولید، دستگاه های خط تولید آب معدنی با ظرفیت تولید پایین، مورد بررسی قرار گرفته است.

خط تولید آب معدنی مورد بررسی با ظرفیت تولید ۳۰۰۰ بطری ۱.۵ لیتری و ۴۰۰۰ بطری ۵۰۰ سی سی می باشد و حداقل مساحت مورد نیاز جهت استقرار این دستگاه ها  ۲۷۰ متر است.

ماشین آلات تصفیه ٬ پرکردن و بسته بندی شامل :

۱– دستگاه تری بلوک  – مجموعه بطری شویی پرکن و درب بندی تمام اتومات

۲– دستگاه لیبل چسبان – برچسب زن لیبل روی بطری

۳– دستگاه جت پرینتر – جهت چاپ تاریخ مصرف روی بطری

۴– دستگاه بادکن بطری  – جهت تهیه بطری از پریفورم خام

۵– دستگاه شیرینگ پک تونلی و فیلم شیرینگ آب معدنی  –  جهت بسته بندی ۶ و ۱۲ تایی بطری ها

۶– نوار بالابر بسته های شیرینگ شده  – جهت بارگیری و پالت گذاری محصول

دستگاه های و ماشین آلات تصفیه و نگهداری آب قبل از بسته بندی شامل :

1– دستگاه اشعه UV ضد عفونی کننده و ازون زن

2 – دستگاه تصفیه آب RO با ظرفیت حداقل 50،000 لیتر در روز

3– مخازن ۱۰،۰۰۰ لیتری

4– نوار نقاله ریل زمینی ۶ الی ۱۰ متر

5– لوله کشی ٬ برق کشی و نصب و راه اندازی

6 – تاسیسات آزمایشگاهی

تفاوت اب معدنی و اب اشامیدنی

آب معدنی و هر نوع آب بسته بندی شده، مشمول مقررات استاندارد اجباری است.

براساس استاندارد ملی ایران شماره ۲۴۴۱، برای تولید “آب معدنی طبیعی“، محدودیت روش های تصفیه وجود داشته و استفاده از روش های تصفیه شیمیایی نظیرِ ازن زنی و روش های تصفیه فیزیکی پیشرفته نظیر اشعه UV مجاز نیست ، همچنین آب باید از منابعِ طبیعی مانندِ چشمه و نقاط حفاری شده از سفره های آب زیر زمینی به دست آید.

براساس این استاندارد، هیچگونه فرآیندِ پالایشی نباید در تولید آب معدنی بکار رود بجز پالایش های فیزیکی مجاز نظیرِ هوادهی و استفاده از فیلتر و پالایش هایی که در میزان ترکیبات آب معدنی  تغییر اساسی ایجاد نکند ، برای از بین بردن عامل های میکروبی نیز نباید از اشعه فرابنفش ، ازن زنی و سایر گندزداهای شیمیایی استفاده شود ودر نزدیکترین محل ممکن به سرچشمه آب، تحت شرایط بهداشتی خاص، بسته بندی می شود.

آب معدنی طبیعی باید زلال، بدون ذرات معلق و رسوب،عاری از بو و مزه نامطلوب، در ظروف تمیز و غیر قابل نفوذ بسته بندی گردد و حمل و نقل آب معدنی طبیعی در واحدهای حجیم برای بسته بندی یا هر فرآیند دیگری ، قبل از بسته بندی ممنوع است ونوشتن عبارت ” دور از تابش مستقیم نور خورشید و در جای خنک (دور از یخ زدگی) نگهداری شود “روی بطری الزامی است.

براساس استاندارد ملی ایران شماره۶۶۹۴،”آب آشامیدنی“، آبی است که در ظروف، بسته بندی می شود و بطور طبیعی دارای املاح است  و یا به آن اضافه می شود، می تواند بطور طبیعی دارای گازکربنیک باشد یا به آن اضافه شود،ولی افزودن هرگونه مواد دیگر مانند شیرین کننده و طعم دهنده به آن مجاز نیست و آب آشامیدنی بسته بندی شده، باید بدون هرگونه مواد خارجی، طعم و بوی نامطلوب باشد .

به استناد استانداردهای ملی ایران به شماره ۲۶۰۶ (آیین کار تولید آب معدنی طبیعی بسته بندی شده) و ۶۳۰۵ ( آیین کار تولید آب آشامیدنی بسته بندی شده)، خط لوله تولید هر یک از فرآورده های فوق باید کاملاً مجزا و با فاصله کافی از هم باشند.نظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...