خرید سنگ
to top

منطقه ویژه اقتصادی یزد


625
زمان مطالعه: 6 دقیقه, 13 ثانیه منطقه ویژه اقتصادی یزد_ منطقه اقتصادی یزد_ منطقه یزد_سرمایه گذاری در یزد

مزایای قانونی منطقه ویژه اقتصادی یزد
منطقه ویژه اقتصادی یزد | درگاه خدمات مناطق آزاد و ویژه ایران

در بخش صنعت

اشخاص حقیقی وحقوقی که در منطقه به کار تولید کالا وخدمات فعالیت دارند،  برای فعایت در محدوده منطقه از پرداخت هر گونه عوارض معمول در کشور معاف می‌باشند (عوارض خدمات گمرکی توسط منطقه اخذ خواهد شد که واحدهای تولیدی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی یزد به مقدار درصد صادراتی که از کل محصول تولیدی خود در منطقه انجام می دهند، از پرداخت هزینه ثابت عوارض خدمات گمرکی منطقه معاف خواهند بود).

مبادلات بازرگانی منطقه با خارج از کشور و یا با سایر مناطق ویژه اقتصادی  و مناطق آزاد تجاری- صنعتی پس از ثبت در گمرک از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و کلیه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف بوده و مشمول محدودیت ها و ممنوعیت های مقررات واردات و صادرات به استثنای محدودیت ها و ممنوعیت های قانونی و شرعی نمی شود 

توقف کالا در منطقه در بخش واحدهای تولیدی و صنعتی محدودیت زمانی نداشته و  صاحبان مراکز تولیدی و صنعتی می‌توانند مواد اولیه و قطعاتی از داخل کشور و یا خارج کشور را به هر میزان و ارزشی در بخش تولیدی و یا صنعتی خود با تشخیص مدیریت منطقه دپو و نگهداری نمایند.

ورود کلیه ماشین آلات خط تولید و لوازم و قطعات مورد مصرف در منطقه از  خارج کشور، اعم از نو و مستعمل مجاز و از پرداخت هرگونه حقوق و عوارض گمرکی معاف می‌باشد.

عدم نیاز به ثبت سفارش برای ورود کلیه مواد اولیه و قطعات خارجی به منطقه و نیز برای ورود محصول تولیدی از منطقه به داخل کشور.

معاف بودن ضایعات مواد اولیه و قطعات تولید از پرداخت حقوق ورودی

پرداخت حقوق ورودی مواد اولیه و قطعات تولید پس از تولید و در زمان خروج کالا از منطقه

امکان صدور گواهی مبدا توسط منطقه برای کالاهایی که از منطقه ویژه خارج می شوند با تایید گمرک ایران

گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است تقاضای صاحبان کالا را برای ترانزیت  کالا و حمل مستقیم از سایر مبادی ورودی به مناطق، پذیرفته و تسهیلات لازم را از این جهت فراهم نماید.

امور اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تأمین اجتماعی کارکنان شاغل در واحدهای  صنعتی و تولیدی مستقر در منطقه ویژه، تابع قانون مصوب در مناطق آزاد تجاری - صنعتی می‌باشد.

 

در بخش تجارت

مبادلات بازرگانی مناطق با خارج از کشور و یا با سایر مناطق ویژه اقتصادی  و مناطق آزاد تجاری-صنعتی مجاز و مستلزم ارایه اظهار نامه گمرکی بدون هیچگونه تشریفات دیگر می باشد (تضمین سازمان منطقه برای یکبار و یا سالیانه نیز مورد قبول گمرک ایران خواهد بود).

مبادلات بازرگانی منطقه (کالا، مواد اولیه، لوازم و قطعات یدکی و  ماشین‌آلات خط تولید و ...) با خارج از کشور و یا با سایر مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری- صنعتی پس از ثبت در گمرک، از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و کلیه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف می‌باشد.

کلیه وارد کنندگان کالا می توانند به هر میزان و بدون محدودیت اقدام به  وارد نمودن کالا از خارج کشور به داخل منطقه نموده و به هر مدت بدون هیچگونه محدودیتی درمنطقه با تشخیص مدیریت منطقه، نگهداری کنند و در هر زمان تمام و یا قسمتی از کالای خود را براساس قانون منطقه ویژه به هر فردی اعم از ایرانی و یا خارجی واگذار نمایند.

واردکنندگان کالا به مناطق می توانند تمام یا قسمتی از کالاهای خود را در مقابل قبض انبار تفکیکی قابل معامله (NWRR) که توسط سازمان منطقه صادر خواهد شد به دیگران واگذار نمایند. در این صورت دارنده قبض انباره تفکیکی، صاحب کالا محسوب خواهد شد.

صادرکنندگان کالا می‌توانند از داخل کشور کالای خود را به منطقه صادر  نمایند و در فرصت مناسب به کشور مورد نظر خود ارسال کنند. این قبیل صادرکنندگان می‌توانند از مزایای مشوق‌های صادراتی کشور نیز برخوردار شوند.

وارد کنندگان کالا میتوانند با حداقل تشریفات نسبت به ترانزیت کالاهای  وارداتی به منطقه به سایر مناطق ویژه اقتصادی و یا مناطق آزاد تجاری - صنعتی و یا خارج از کشور اقدام نمایند.

وارد کنندگان می‌توانند برای کالاهای صادراتی و یا ترانزیتی خود با تسلیم  گواهی مبدا ء اولیه به مدیریت منطقه، گواهی مبداء های متعدد (قابل پذیرش سیستم بانکی کشور) اخذ نمایند. 

وارد کنندگان کالا به منطقه می‌توانند اشخاص ایرانی و یا خارجی باشند و  برای این منظور نیز می‌توانند نسبت به تأسیس شرکت به هر میزان سهم مشارکت که خودشان بخواهند در منطقه اقدام نمایند.

صاحبان کالا می‌توانند از کلیه مبادی ورودی کشور نسبت به ترانزیت کالای  خود به منطقه ویژه اقتصادی اقدام نمایند و گمرکات مرزی موظف‌اند پس از ارائه درخواست صاحبان کالا، نسبت به تشریفات ترانزیت با فراهم نمودن تسهیلات لازم برای این قبیل صاحبان کالا اقدام کنند.

منطقه ویژه اقتصادی، با فراهم کردن امکان تخلیه-بارگیری، نگهداری و حراست  کالا در اماکن مسقف، این امکان را فراهم کرده است تا بازرگانانی که بنا به دلایلی کالاهای آنها در گمرکات مرزی معوق مانده، بتوانند کالاهای رسوبی خود را بدون تحت اجبار قرار گرفتن جهت مرجوع نمودن آن، به این منطقه ارسال کنند و از تسهیلات انبارداری و مزایایی از جمله عدم نیاز به اجرای برخی مقررات استفاده کنند.

امکانات موجود جهت ترخیص کالا و ارائه خدمات لازم و سهولت ترخیص توسط  گمرک منطقه در مواقع حساس بازار، می‌تواند به عنوان امتیازی برای تجار به شمار آید.

امکان ترخیص انواع خودرو در منطقه ویژه اقتصادی یزد بر اساس مجوز گمرک محترم ایران

پتانسیل قانونی متروکه نشدن کالا در کنار امکان صدور قبض انبار قابل معامله (NWRR) در منطقه ویژه اقتصادی یزد امتیاز مناسبی را برای تجار جهت دپوی کالاهای خود در منطقه و جلوگیری از خواب سرمایه آنها و همچنین امکان ترانزیت اداری کالاهای متروکه گمرکات مرزی در منطقه ویژه فراهم کرده است.

 

در بخش سرمایه گذاری و خدمات

سرمایه‌گذاران می توانند با تسلیم درخواست خود به مدیریت منطقه نسبت به  اخذ مجوز برای هر نوع فعالیتی که بخواهند اعم از خدماتی و یا بازرگانی و صنعتی و تولیدی اقدام نمایند.

کلیه سرمایه‌گذاران می توانند بدون هیچ گونه محدودیتی نسبت به تأسیس شرکت  در منطقه به هر میزان سهم برای مشارکت با خارجیان، اقدام کنند.

کلیه سرمایه‌گذاران خارجی و یا ایرانیان مقیم خارج می توانند براساس قانون تشویق و جذب سرمایه‌گذاری خارجی مصوب 19/ 122 / 1380 در منطقه اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند.

سرمایه‌گذاران می توانند در منطقه از مزایای قانونی کار و تأمین اجتماعی مناطق آزاد کشور برخوردار شوند .

سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون هیچ‌گونه محدودیتی نسبت به واردات و صادرات  در منطقه اقدام نمایند و برای این امر از منطقه مجوز لازم را اخذ نمایند (در حداقل زمان).

 

اهداف قانونی

توسعه صادرات و ورود به بازارهای رقابتی جهانی، از طریق کاهش هزینه‌های تولید

بهره‌گیری از امکانات جهانی جهت رشد و تحرک اقتصاد ملی و منطقه‌ای

ارائه تسهیلات قانونی جهت واردات و صادرات کالاهای تجاری و صنعتی

گسترش صنعت ترانزیت، صادرات مجدد و انتقال کالا (ترانشیب)

جلب و تشویق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و ایجاد اشتغال مولد

 

مزیت‌های خاص مکانی منطقه ویژه اقتصادی یزد

مجاورت با مرکز استان

مجاورت با فرودگاه بین المللی یزد

مجاورت با جاده دوبانده ترانزیت تهران- بندرعباس

مجاورت با خطوط راه آهن سراسری

قرارگرفتن در مرکز کشور و در کریدورهای (شمال-جنوب) و (شرق-غرب)

مجاورت با شهرک صنعتی یزد

برخورداری از قابلیت‌های استان یزد (بر اساس سند توسعه استان):

دارای سرمایه‌های انسانی و اجتماعی مستعد توأم با خردورزی، سخت کوشی، کارآفرینی و مشارکت‌جویی

توانمندی استان به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی و معدنی کشور

دارای موقعیت خاص ژئوپلیتیکی به عنوان محور پایدار امنیت ملینظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...