خرید سنگ
to top

لودر ولووL120


1052
زمان مطالعه: 6 دقیقه, 24 ثانیهلودر ولوو L120

از زمان بشر اولیه تاکنون ، انسان همواره سعی داشته تا با ابداع و بکارگرفتن آلات مکانیکی عوارض سطح زمین را بطریقی تغییر دهد تا نیازهای او را رفع کند .
وسایل ابتدایی که توسط بشر اولیه در ساختن کلبه ها و سرپناه ها مورد استفاده قرار می گرفت با گذشت زمان به ماشین آلات پیچیده و عظیمی تبدیل شده است که در ساختمان شاهراه ها و آسمانخراشها بکار میرود . قسمت بزرگی از این ماشین آلات در عملیات خاکی مورد استفاده قرار می گیرد . عملیات خاکی عبارت از تغییر شکل و تغییر مکان مواد سطحی زمین می باشد .بدون تردید ماشین آلاتی که در آینده مورد استفاده قرار خواهند گرفت از جهت ظرفیت و قدرت کاربردی با ماشین آلات امروزی قابل مقایسه نخواهد بود و مهندسین راه و ساختمان در تکامل و حتی ابداع ماشین آلات مزبور نقش قابل توجهی بعهده خواهند داشت .
بعضی وسایلی که در عملیات خاکی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند عبارت است از :
۱ـ بیل ـ جرثقیل ۲ـ جرثقیل ۳ـ بیل مکانیکی ۴ـ دراگلاین (برای حفاری استفاده می‌شود) ۵ـ بیل مکانیکی با جام موکوس

alt

در این گزارش ما در مورد لودر LI20E و لوو که در کارخانه هپکو تولید می شود بحث می کنیم . ابتدا در مورد ظرفیت کاری این ماشین ها صحبت می کنیم .
ظرفیت جام : ظرفیت جام لودر بطریقی غیر از جام جرثقیل و دراگلاین تعیین می‌شود. ظرفیت اسمی جام در مورد لودر عملاً مساوی با حجم مواد حفاری کودشده (headped volume) در جام لودر با در نظر گرفتن استانداردهای مؤسسه (SAE)Society of Automotive F-ngineers است .

این حجم بر حسب با دو مکعب ( متر مکعب ) است LCY بیان می شود و برای تبدیل آن به حجم مواد در محل دو نوع تصحیح باید در ظرفیت جام به عمل آورد . جام لودر در حجم های مختلف عرضه می گردد حجم جام از کمتر از یک یا دو تا بیش از ۲۰ یارد مکعب تغییر می کند ولی جامهائی که بیش از سایر جامها مورد استفاده واقع می شوند دارای حجمی بین ۲ تا ۵ با در مکعب می باشند . دو نوع جام وجود دارد یک نوع جام یک پارچه و دیگری جام چند پارچه . جام چند پارچه انعطاف بیشتری نیست بجام یک پارچه دارد چون می توان آن را مانند کلا مثل مورد استفاده قرار دارد .

ضرایب راندمان جام برای لودرها :
نوع مواد ضریب راندمان (%)
زمین طبیعی
دانه بندی مخلوط
دانه بندی یکنواخت :
تا یک هشتم اینچ
یک هشتم تا سه چهارم اینچ
بالای سه چهارم اینچ
خاک با قلوه سنگ و ریشه گیاهان
مواد مهم چسبیده

سنگ ، خرد شده :
خوب خرد شده
متوسط
بد خرد شده ۱۱۰-۱۰۰
۱۰۰-۹۵

۱۰۰-۹۵
۹۵-۹۰

۹۰-۸۵
۱۰۰-۸۰
۹۵-۸۵

۸۵-۸۰
۸۰-۷۰
۷۰-۶۰
بار مجاز در حین عملیات :
تحت استاندارد SAE ، بار مجاز لودر با چرخ لاستیکی در حین عملیات نباید هیچگاه از ۵۰% بار استاتیک واژگونی در حالتیکه لودر در حال گردش کامل است تجاوز کند . این مقدار برای لودر با چرخ زنجیری ۳۵% بار استاتیک واژگونی می باشد . البته بار واژگونی را می توان با استفاده از سربار یا افزودن ملحقات به انتهای ماشین بالا برد و لذا مشاهده می شود که وزن ماشین هم علاوه بر قدرت بالا بردن باد در تعیین حجم جام مؤثر است .

 

مواد استعمال لودر :
لودر مواد را استعمال بسیار دارد . این ماشین احتیاجی به ماشین دیگری جهت عملیات تکمیلی و پشتیبانی نظیر طراز کردن سطحی کار ، صاف کردن یا تمیز کردن محل کار ماشین ندارد چون خود این اعمال را انجام می دهد . قدرت تحرک فراوان داشته و معمولاً از یک کارگاه ساختمانی بکارگاه دیگر خودش حرکت می کند ( البته نوع لاستیک دار آن ) بعضی از موارد اطراف لوله های کار

گذاشته شده در کانالها ، بار کردن کامیون ها حمل بتن به محل قالبها و بلند کردن و حمل مصالح ساختمانی . اگر از لودر برای حفاری زیر زمین استفاده شود اول باید سطح شیبداری به محل حفاری ایجاد کند و سپس حفاری را به انجام برساند ( شبیه بیل مکانیکی ) انواع خاک از خاک نرم گرفته تا خاک متوسط سخت توسط لودر قابل حفاری می باشد .

انتخاب لودر :
برای انتخاب لودر جهت یک کار بخصوص باید عوامل مختلفی را در نظر داشت . بعضی از این عوامل عبارتند از میزان متوسط و ماکزیمم مقدار مواد حفاری با بارگیری مورد نظر ، نوع مواد بارگیری ،‌وسعت میدان موارد لزوم جهت بار کردن یا بار اندازی ظرفیت و ارتفاع بادبند کامیون و غیره .

لودر با چرخ لاستیکی :
چرخهای بزرگ لاستیکی به این نوع لودر قدرت تحرک فراوان می بخشد . سرعت این لودرها در شاهراه به ۲۵ مایل در ساعت ( ۴۰ کیلومتر در ساعت ) می رسد . فشار وارد بر زمین کم بوده و می توان این فشار را با تغییر اندازه و باد لاستیک تغییر داد. با این همه آسیب پذیری این لاستیک ها در موقع کار در زمینهای دارای سنگهای تیز که باعث بریده شدن لاستیک می شود استفاده از آن را در این نوع زمینها محدود می کند . در زمینهای مرطوب نیز کارکردن با آن نسبتاً مشکل است .

در کارخانه هپکواردک نوع LI20E از این لودر تولید می شود که در مورد مشخصات فنی آن به طور مختصر توضیح می دهیم .

لودر LI20E و لوو در هپکو :
حضور در بازارهای جهانی و تولید محصولات روز دنیا با سطح کیفی قابل رقابت به منظور برخورداری از فناورهای جدید در ساخت ماشین آلات راهسازی و جلب رضایت مشتریان هپکو را بر آن داشت هم به فاصله یکسال از شروع تولید آن در شرکت و لوو روی آورد . مشارکت هپکو در تولید این این محصول به بیش از ۳۰ درصد مشتمل بر شاسی ها ، اجزای مکانیزم ، وزنه تعادل ، کاورینگ ،‌رادیاتور ، کولر روغن و برخی اقلام ساختی دیرگ و مونتاژ آن می باشد . علی رغم حجم بسیار بالای کار ، خوشبختانه با یک برنامه ریزی وقتی وسعی و تلاش همکاران ،‌این پروژه در یک فاز و طی ۸ ماه با موفقیت کامل به انجام رسید که درنوع خود بی نظیر بوده است .

از طرفی کسب امتیاز AUDIT برابر ۹۳۸ برای اولین با محصول مونتاژ شده از این مدل، افتخار دیگری است که در این پروژه حاصل گردید و این نشان می دهد که علاوه بر کاهش زمان تولید به موضوع کیفیت نیز بسیار توجه شده است .

مشخصات فنی محصول LI20E :
1
ـ موتور : موتور این محصول آب خنک ، چهارزمانه دیزل ، شش سیلندر خطی ، مجهز به واحد کنترل الکترونیکی سوخت ، دارای توربوشارژوانیتر کولر هوا به هوا ، مجهز به فیلتر هواکش روغنی ، با قابلیت تولید گشتاور بالا حتی در دور پایین و آلودگی بسیار پایین مطابق با استانداردهای روز اروپا می باشد .
۲ـ دارای فن هیدرواستاتیکی با کنترل الکترونیکی می باشد که فقط در مواقع نیاز فعال می باشد .
۳ـ سیستم کارساز آن از نوع (TORQEPARALLEL)TP می باشد .
۴ـ سیستم اتاق مطابق با استاندارد های مقاوم در برابر سقوط و ضربه نصب شده روی بالشتک های لاستیکی ، قابلیت دید بالا ،‌مجهز به پنجره های بزرگ و شیشه قوس دار، بخاری و شیشه گرم کن های با فن چهارسرعته که از هوای تمیز استفاده می کند . تجهیزات و کنترل های با موقعیت مناسب در دسترس ، دارای مانیتورینگ می باشد .

وب ،‌کراپل و تیغه‌های برنده را دارا می باشد .
۶ـ ترمزهای حرکت تمام هیدرولیکی تعبیه شده در داخل اکسل مجهز به ترمزهای دیسکی بوده که با جریان روغن خنک کاری می شود و دارای سه انباره و کلید خلاص کن گیربکس می باشد .
۷ـ ترمز دستی چند صفحه أی تر با عملکرد الکتروهیدرولیکی که بر روی شفت خروجی گیربکس نصب شده است .
۸ـ ترمز ثانویه ، برطرف کننده تمامی نیازهای ایمنی که مدارهای ترمز حرکت یا ترمز دستی را شامل می گردد .
۹ـ سیستم هیدرولیک را دو پمپ محوری پیستونی دبی متغیر حساس به باد (load sensing) ،‌شیر کنترل دو اسپولی ، سوئیچ های قطع کمن بوم و باکت ، چکهای دو طرفه و فیلتر اسیون تمام جریان با دقت ۲۰ میکرون شامل می شود .

برای مشاوره با مهندس فردوسی 09198133353 تماس بگیرید

 

 

 نظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...