to top

چکش های هیدرولیکی یا پیکور


1213
زمان مطالعه: 4 دقیقه, 57 ثانیهچکش هیدرولیکی یا پیکور

alt

در این مطلب در مورد قطعه ای از دستگاه های راهسازی و یکی از کارآمد ترین قطعات راهسازی و معادن توضیحاتی منتشر میکنیم

به مته ای که برای تخریب سطوح مقاوم به‌کار می‌رود و بر روی بیل مکانیکی نصب می‌شود چکش هیدرولیکی یا پیکور می‌گویندچکش هیدرولیکی (Hydraulic Excavator Hammer) همیشه به صورت لوازم جانبی برای ماشین آلات راه سازی از جمله بیل مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این چکش که در بعضی اوقات پیکور(Peckers) نیز نامیده می شود که توانایی تخریب بسیار بالا را دارد تا جایی که هر گونه سنگ طبیعی و مصنوعی را تخریب می کند و همینطور در مصارف شهری مربوط به راه سازی، خیابان سازی، تعمیرات پیاده رو ها و خیابان، کارهای عمرانی و ساختمانی، تخریب ساختمان ها و سازه ها و خرد کردن بتن و آسفالت در ساختمان و شهرسازی و کندن زمین های سخت برای تعمیرات مسیرهای آب و فاضلاب و خطوط زیر زمینی برق و مخابرات کاربرد دارد.

چکش متناسب با سایز بیل هیدرولیکی استفاده می شود؛ معمولا در کارهای شهری از چکش سایز کوچک و متوسط استفاده می شود. در مصارف سنگ شکن از چکش هیدرولیکی با سایز بزرگ استفاده می شود. در معادن بزرگ برای استخراج کردن ابتدا از مواد منفجره استفاده می کنند  تا صخره های بزرگ به تکه های کوچکتری تقسیم شوند، سپس با استفاده از چکش هیدرولیکی که بر بیل سوار هستند آن قطعات را هم به تکه های کوچکتر تقسیم می کنند تا حمل و نقل سنگ ها آسان تر شده  و مواد معدنی به شکل کوچکتر تحویل کارخانه های ذوب مواد معدنی گردد.

در معادن کوچک مانند شن و ماسه از چکش سایز متوسط متناسب با سایز بیل هیدرولیکی استفاده می شود.
از مهمترین کاربردهای چکش ، خرد کردن صخره های بزرگ، کندن صخره از کوه، تخریب سازه های بتونی، آسفالت جاده ها همچنین کار های مرتبط با حفاری تونل و بطور کلی انجام عملیات تخریبی می باشد.

نصب چکش هیدرولیکی یا پنوماتیک بجای باکت این دستگاه، این امکان را فراهم می‌کند که سطوح و احجام سنگی یا بتونی را که بنا به دلایلی نمی‌توان با مواد منفجره و یا کمپرسور تخریب کرد، به‌ وسیله مجموعه این دو وسیله (بیل و چکش) تخریب نمود.

نحوه کار این محصول به این شکل است که، با فشار روغن هیدرولیکی که در پشت آن قرار دارد، به صورت دارکوبی شکل به نقطه هدف ضربه وارد کرده وبا استفاده از ضربات متوالی اجسام را خرد می‌کند و با توجه به سختی هدف شدت و سرعت ضربه را تغییر می دهد.

برای نصب این محصول بر روی بیل مکانیکی نیاز به یک سوپاپ پایه می باشد تا محصول فیت (fit) شود.

به علت ایجاد ضربات بالا (در اثر ضربات متوالی روغن هیدرولیک) در مدار هیدرولیک، نصب سیستم چکش باید بصورت استاندارد طبق شرکت سازنده انجام گیرد.

اجزاء چکش هیدرولیکی:

alt

 

اجزای  چکش هیدرو لیک عبارتند از :

سیلندر

سر سیلندر

مته

پیستون

اکومولاتور

سوپاپ

بلوک سوپاپ

نوع و جنس قلم مته(چکش هیدرولیکی) برای مصارف مختلف متفاوت است.

از ویژگی های این چکش های عظیم میتوان:

-هزینه سرمایه گذاری کم

-صرفه جویی در وقت در پروژهای کوچک

-دامنه کاربرد زیاد چکش های هیدرولیکی

از خصوصیات و مزایای این نوع چکش ها میتوان اینگونه گفت که:

نکاتی در مورد نگهداری از این نوع چکش ها:

نکته:بعد از کار با چکش به قلم دست نزنید زیرا قلم بسیار داغ بوده و باعث آسیب و سوختگی میشوید.

وقتی که کار تمام گردید بیل مکانیکی را به سطحی صاف هدایت کنید،گل و لای را از روی سطح برنر چکش پاک کنید و آرام انرا پایین بیاورید(نوک قلم رو به پایین باشدTروغن ریزی و دیگر آسیب های ممکنه را بررسی کنید. در هنگام کار کنار رود و یا آب ممکن است به داخل چکش نفوذ کرده باشد،آب را خشک کرده و کاملا گریسکاری نمایید.اگر خواستید به مدت طولانی از دستگاه مراقبت کنید؛حتما نگهداری چکش می بایست کاملا خشک باشد. قلم باید در آورده شود. قسمت های پایین پیستون و بوش ها و قلم ها باید کاملا گریسکاری شود. قسمت های ورودی روغن(شلنگ یا فلنچ) باید کاملا مسدود گردد تا از بیرون ریختن روغن ها و یا واردکردن گرد و غبار جلوگیری شود. چکش باید به صورت عمودی نگهداری شود. اطمینان حاصل نمایید که چکش احتمال افتادن نداشته باشد. اگر شما میخواهید چکش را بیش از یک هفته تعطیل کنید از برنامه ای که برای حفظ چکش در حالت عمودی و افقی طراحی شده است پیروی کنید.

-حداقل انتقال لرزش به دست برای حفظ سلامت کاربر و پیشگیری از بیماری‏های ناشی از ویبره در ناحیه دست و بازو.

-قابلیت نصب انواع ابزار و مته بر این نوع چکش

-کنترول خودکار جریان ورودی روغن به چکش

-طراحی منحصر به فرد سیلندر جهت افزایش قدرت ضربات چکش

-سهولت تعمیر و انجام بازرسی های دوره ای در طراحی جدید چکش

-قدرت ضربه و فرکانس بالا کارایی دستگاه را بالا می‏برد.

-برگشت سریع روغن اجازه می‏دهد ابزار با توان بیشتری فعال گردد.

-دستگاه امکان استارت آرام وتصاعدی را دارد،این مزیت به کاربر کمک میکند تا نوک مته را دقیقا در محل مورد نظر ثابت نگه دارد

-ارزانتر و قدرتمندتر از چکش‏های بادی می‏باشد.

-کار با این دستگاه مقرون به صرفه و نگهداری آن آسان است.

-این چکش توانایی کار با انواع موتورهای هیدرولیکی نظیر اکسکویتور، و اسکید لودر و غیره را دارد.

برای نگهداری طولانی مدت در حالت چکش به صورت خوابیده قرار میگیرد: گاز عقب چکش را تخلیه نمایید. پیستون را به عقب هل داده و دوباره قلم را بزنید. قلم را خارج کرده و قسمت سر پیستون ،بوش ها،لقحه را گریسکاری نمایید. چکش را روی پایه ای قرار دهید و روی آن را کاملا بپوشانید...

برای نگهداری طولانی مدت در حالت عمودی از ایمن بودن اطمینان حاصل کنید،اجازه دهید وزن خود چکش باعث عقب رفتن پیستون به وسیله قلم گردد. قلم را درآورده قسمت پایین پیستون لقحه ها و قسمت داخلی سندان را گریسکاری نمایید.

برای مشاوره و راهنمایی با مهندس فردوسی09198133353 تماس حاصل فرمایید.

 نظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...