خرید سنگ
to top

مفهوم از کلمه تجارت چیست؟


157
زمان مطالعه: 6 دقیقه, 9 ثانیهتجارت

alt

از زمان خلقت انسان تجارت هم به وجود امد و انسان با تجارت توانست به پیشرفت وکمال برسد. در هر عمل تجاری لازم است با رضایت دو طرف کالا و خدماتی واگذار و مقابل آن کالا و خدماتی ستانده شود. قرار گرفتن ایران از قدیم الایام در جاده ابریشم و ورود و خروج بازارگانان تجارت را در کشور توسعه داد. با مهرارقام همراه شوید تا مختصری در مورد تجارت صحبت کنیم.

تجارت ازاد چیست؟

تجارت آزاد نوعی از تجارت است که داد و ستد در آن محدودیتی بین کشورها در تبادل ایجاد نمی‌کند. یعنی تجارت آزاد محدودیت مالیاتی و تعرفه‌ای ندارد، تخصیص کالا در میان کشورهای تجاری بر اساس قیمتهای مصنوع صورت گرفته که ممکن است بازتاب واقعی عرضه و تقاضا باشند.و از ویژگی های تجارت آزاد میتوان : تجارت آزاد هیچ موانع تجاری وجود ندارد و تجار می‌توانند بدون تعرفه و گمرک به داد و ستد بپردازند. تجار و بازرگانان در تجارت آزاد دسترسی آزاد به اطلاعات بازار و بازارهای جهانی دارند. در این نوع از تجارت هرگز سیاستهای منحرف کننده تجارت که موجب سود برخی از افراد و شرکتها می‌شود وجود ندارد. تجارت آزاد جنبش آزاد کارگری و حرکت آزاد سرمایه را داخل کشورها و بین کشورها ممکن می‌سازد.

alt

شما در تجارت یا داد و ستد از یک شخص یا نهاد مالکیت چیزی را می گیرید و در عوض مالکیت چیز دیگری را به او واگذار می کنید . همانطور که گفتیم این چیزها در گذر زمان بسیار تغییر کرده اند ، وارد تاریخچه تجارت نمی خواهیم بشویم اما جالب است بدانید که تجارت بیشینه ای چند ده هزار ساله دارد ، تجارت اولیه بصورت کالا به کالا بود ، یعنی شما کالایی مثل گندم داشتید و دیگری کالایی مثل نمک ، شما گندم را می دادید و نمک می گرفتید و البته این تبادل به نسبت و بسته به ارزش کالاهای مقابل بود ، حتی کالاها نیز تنوع داشتند ، در ابتدا کالاها آنقدر تنوع نداشتند و بعضا ممکن بود کسیکه نمک دارد نیازی به گندم نداشته باشد و به همین خاطر بایستی یک رابط که وظیفه راحت کردن تبادل کالا ها را فراهم می کرد را به وجود می آوردند و آن رابط چیزی است که امروزه ما آن را به عنوان پول می شناسیم . در ابتدا پول به شکل امروزی نبود ، سنگ های گرانقیمت ، سکه ، فلزات گرانبها جزو مواردی بودند که شما در خصوص دریافت کالا یا خدمات در تجارت پراخت و دریافت می کردید. کم کم با رونق گرفتن و به وجود آمدن پول ، تقریبا معاملات کالا به کالا به شکل سنتی منسوخ شد و امروزه کمتر شاهد این نوع تجارت ها هستیم. تجارت امروزه به شکل های متنوعی انجام می شود ، شاید دیگر در تجارت هیچوقت کسی کالایی را مشاهده نکند . برای مثال این روزها تجارت خدمات بسیار زیاد شده اند که بصورت متقابل نیز انجام می شود ، شما برای دیگری خدمات حسابداری انجام می دهید و او نیز به جای اینکه به شما پول پرداخت کن به شما طراحی وب یاد می دهد ، در تجارت بحث زمان بسیار مهم است ، تجارت نیاز به انجام شدن در زمان و محدوده زمانی معین دارد ، مشتری شما الان نیاز به دریافت خدمات یا کالا از شما دارد ، اگر در زمان مناسب به اون خدمات یا کالا را تحویل ندهید یا تجارت موفقی نخواهید داشت یا اینکه مشتریان خودتان را از دست می دهید. تجارت به انگلیسی بصورت Business نوشته می شود و کمتر کسی دیگر به فارسی واژه تجارت را به کار می برد چون Business با کلاس تر است . تجارت هسته اصلی سرمایه گذاری است و حتی باعث ایجاد روابط بین کشورها است . جالب است بدانید روزگاری بود که ادویه از طلا ارزشمند تر بود و لیمو باعث ایجاد جنگ می شد !! اولین نمونه از پول اشیاء با ارزش بودند که عنوان کردیم ولی جالب است بدانید که انسان ها زمانی به جای پول از خوک ، صدف های دریایی نادر ، دندان نهنگ و حتی گاو استفاده می کردند.

alt

تاجر کسی است که بصورت تمام وقت زمانش را برای فروش و خرید کالا یا خدمات صرف کند . در واقع این یک تعریف دقیق حقوقی از تاجر است و بنابراین کسی که بصورت نیمه وقت بعد از زمان کارمندی به دنبال خرید و فروش برنج و پخش آن می کند تاجر نیست و عمل اون نیز تجارت محسوب نمی شود تا زمانیکه از شغل کارمندی استعفا بدهد و به سمت صرفا برنج فروش برود.تجارت قطعا یک فعالیت پرسود است و به همین دلیل است که کسیکه واقعا تجارت می کند دارای سرمایه زیادی است ، البته هر کسی که خربزه می خورد پای لرزش هم می نشیند ، تجارت کاری به نسبت پر ریسک است و کسانی واقعا تاجر هستند که جرات ریسک داشته باشند. تجارت یک مراوده اقتصادی است که برای هر دو طرف معامله باید دارای سود و درآمد مطمئن باشد. تجارت این روزها آنقدر متنوع است که می توان دسته بندی های بسیار مختلفی را برای آن در نظر گرفت ، این روزها تجارت در الکترونیک و دنیای پیشرفته اقتصاد حل شده است و نمی توان تکنولوژی را از تجارت جدا کرد و به همین دلیل است که تجارت الکترونیک این روزها گوی رقبت را به سادگی از تجارت های سنتی دزدیده است . در آینده در خصوص تجارت و مسائل مرتبط با آن بسیار صحبت خواهیم کرد امیدوارم ما را در این راه حمایت کنید.

انواع تجارت:صادرات و واردات انواع کالا در کشورهای مختلف در حال ورود و خروج می باشد این امر باعث درامد زایی برای دولت ها و کمک کردن مالی می باشد

تجارت داخلی:انتقال کالا در عرض کشور و بین افراد داخلی را تجارت داخلی میگویند.

تجارت الکترونیک:تجارت الکترونیک کمی با بقیه ای تجارت های دیگر متفاوت تر است وموفقیت و پیشرفت در ان زیاد تر می باشد،این راه متقابل بازاریابی  مانند استفاده از شبکه های جهانی وب  و تلویزیون...

روش های انتقال کالا و خدمات:

-از طریق جاده:این انتقال از طریق جاده انجام میگیرد و به دلیل نزدیکی شهرها یا کشورها به یک دیگر از این طریق انتقال و جابجایی انجام میگیرد،اسال محصولات به کشورها مثلا از ایران به عراق،ارمنستان،گرجستان یا حتی سوریه و...

-از طریق آب:در این مسیر که جابجایی از طریق دریا و استفاده از کشتی صورت میگیرد کشتی ها مسیرهایی برای غرب،شرق آسیا و کشورهای خلیج ارسال میکنند.

ازطریق هوایی:این نوع جابجایی که از طریق هواپیما انتقال صورت میگیرد  انتقال کالا یا تجهیزات از کشورهای غربی به شرقی یا برعکس صورت میگیرد و همچنین امن ترین راه به حساب می آید.

یکی از بهترین راه های تجارت در جهان تجارت الکترونیک می باشد،تجارت الکترونیک یکی از مهم ترین تجارت های موجود در حال حاضر می باشد،واین  امر باعث سهولت کار از طریق اینترنت واطلاع از انواع کالاها وقیمت آنهاست.

از فواید تجارت الکترونیک:

- بین انواع کشورها ارتباط برقرار می شود: این نوع تجارت بین مشتریان و فروشندگان از طریق بازاریابی تلفنی و اینترنت انجام شده و روند ارتباط را راحت تر می سازد

-دسترسی به انواع محصولات بدون هیچ مشکلی: مشتری می تواند کلیه ی تبلیغات کالاها را در یک زمان ببیند.

-تنوع محصولات: تنوع محصولات انتخاب را برای مشتری آسان کرده و از اتلاف زمان می کاهد.

-تلاش برای پول و صرفه جویی: ارتباط با تجار بدون سفر به کشورهای دیگر! این امر نه موجب اتلاف وقت شما و نه صرف هزینه های اضافی می شود.

-ارائه فرصت های شغلی جدید برای جوانان (خانم ها و آقایان) این گونه کار آن ها از طریق بازاریابی الکترونیکی راحت تر می گردد.

 alt

برای مشاوره با مهندس فردوسی09198133353 تماس بگیریدنظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...