to top

ماشین الات صنعتی


860
زمان مطالعه: 6 دقیقه, 11 ثانیهماشین الات صنعتی

برای مشاوره با مهندس فردوسی09198133353

پروژه‌های راه سازی که معمولا پروژه‌های بزرگ و زمان‌بری هستند، باید از شروع تا پایان کار برنامه‌ریزی شوند. این برنامه‌ریزی‌ها شامل برآورد هزینه، برنامه‌ریزی برای جذب نیرو، تامین ماشین آلات راه سازی با خرید یا اجاره آنها و زمان‌بندی مناسب در پروژه است با شروع عصر جدید در ماشین الات صنعتی و ساخت این ابر ماشین ها کمک بسیاری در ساخت ساز و پروژه های عمرانی ومعدنی شده استبرای اجرای پروژه‌های ساختمانی هم از نیروهای انسانی متخصص و هم به نوعی از ماشین آلات راه سازی استفاده می‌شود و تفاوت پروژه‌های راه سازی و پروژه‌های ساختمانی، بیشتر در مقدار دخالت انسانی در قسمت کارگری در این پروژه‌ها است. چیزی که بین این دو نوع پروژه مشترک است، استفاده از ماشین آلات راه سازی بین هردوی آنها است. زمان کار پروژه‌های راه سازی طولانی است و معمولا حتی با وجود استفاده از ماشین آلات راه سازی متعدد که بخش اعظم کار را انجام می‌دهند، حتی چندین سال طول می‌کشند. اما در پروژه‌های ساختمانی، ماشین‌های راه سازی بیشتر در ابتدای کار مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به پروژه سرعت ببخشند و مراحل بعدی ساخت و ساز توسط نیروی انسانی صورت می‌گیرد. در واقع مهم‌ترین دلیل استفاده از ماشین آلات، کوتاه کردن زمان پروژه و سهولت در انجام کار است.

alt

گفتیم تقریبا در همه پروژه‌های عمرانی شرکتی و ساختمانی، مهندسان و افراد با تجربه در این زمینه، از ماشین آلات راه سازی جدید و پیشرفته برای صرفه جویی در زمان، کاهش هزینه‌ی نیروی انسانی و در نهایت کاهش هزینه‌ی کل پروژه استفاده می‌کنند. اگر قصد انجام پروژه‌ی کوچک یا بزرگی را دارید، شناخت ماشین‌های راه سازی می‌تواند در برنامه‌ریزی و بررسی‌های اولیه برای تشخیص هزینه‌ها، کمک بزرگی به شما کند. ماشین آلات راه سازی انواع مختلفی دارند و هر کدام برای انجام قسمتی از کار مناسب هستند. یک ماشین برای گودبرداری و ماشین دیگر برای بالا آوردن سطح خاک مناسب است و که در تیتراژهای بعدی به آن ها اشاره خواهیم کرد.

بولدوزر یا همان تخریب چی خودمان  از دسته ای ماشین آلات راه سازی است که در پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود.  ماشین‌های سنگین مانند بولدوزر کار را آسان‌تر می کنند؛ اما کار کردن با آنها به این سادگی‌ها نیست و باید از افراد با تجربه و با سابقه‌ی کاری بالا استفاده کرد. یکی از کارهایی که بولدوزر می‌تواند برای پروژه انجام دهد این است که حجم زیادی از سنگ و خاک را به راحتی به جلو یا کناره‌ی جاده هدایت کند. به زبان خیلی ساده وظیفه‌ی بولدوزر پخش یا جمع کردن خاک و سنگ است.
از دیگر قابلیت‌های این ماشین، تخریب سریع محل اجرای پروژه است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی بولدوزرهای اتوماتیک هم در بازار موجود هستند. استفاده از این نوع بولدوزرها ممکن است هزینه‌ی بیشتری داشته باشد؛ اما سرعت پروژه را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. بولدوزرها انواع مختلفی دارند که با آنها  آشنا می‌شویم.

alt

بولدوزر چرخ زنجیری

قبل از تهیه بولدوزرهای چرخ زنجیری این را فراموش نکنید که این نوع از ماشین آلات راه سازی بر اساس فاکتورهای وزن، اندازه و قدرت طبقه‌بندی می‌شوند و حتما باید متناسب با پروژه انتخاب شود. بولدوزر چرخ زنجیری بسته به قدرت موتوری که دارد می تواند میزان مشخصی از خاک یا مصالح سنگی را جابجا کند. این نوع به دلیل زنجیری بودن چرخ‌ها اصطحکاک بیشتری با زمین دارد و می‌تواند از قدرتش حداکثر استفاده را ببرد.

بولدوزر چرخ لاستیکی

این نوع از بولدوزر بر عکس بولدوزرهای چرخ زنجیری دارای اصطحکاک کمتری با زمین است و نمی‌تواند از قدرت موتور خود به اندازه‌ی بولدوزر چرخ زنجیری استفاده کند. لاستیک‌های بولدوزر لاستیکی بسیار سریع آسیب می‌بیند و در سرعت‌های زیاد ممکن است سُر بخورند. این نوع بولدوزرها بیشتر مناسب پروژه‌های سبک‌تر هستند.

اطلائیه:

باماشین الات صنعتی هزینه های شما بسیار کاهش میابد و شما سرعت عمل بالایی در پروژه و کارهای عمرانی ساختمانی و معدنی خود پیدا خواهید کرد با توجه به افزایش قیمت ماشین‌های عمرانی می‌توان بسته به مدت پروژه این ماشین ها را کرایه کرده. بعضی وقت‌ها خرید این ماشین‌های سنگین به‌صرفه‌تر از اجاره‌ی آنها است. اما چطور؟ برخی از پروژه‌ها خیلی زود تمام می‌شوند و ممکن است تنها چند روز طول بکشند. در چنین مواقعی اجاره‌ی این ماشین‌ها بهتر از خریدشان است. این کار باید با استفاده از مرجع معتبری انجام شود تا راننده و ماشین باکیفیتی برای انجام پروژه مورد استفاده قرار بگیرد.
اما گاهی یک پروژه چند سال طول می‌کشد که در این شرایط، خرید ماشین‌ها بسیار مقرون به‌صرفه‌تر است. چون این امکان وجود دارد که ماشین آلات راه سازی مورد استفاده در پروژه پس از انجام پروژه فروخته شوند. پروژه‌های عمرانی معمولا لیستی به عنوان فهرست بها دارند که زیروبم پروژه پیش از انجام در آن مشخص است و توجیه پروژه در آن آورده می‌شود.

سیستم HSE ومراقبت ها

امروزه استفاده از سیستم اچ اس ای (HSE) که به تازگی یکی از موارد اجباری پروژه‌ها شده، باعث می‌شود تا خطرات ناشی از کار و عدم رعایت کارگران در استفاده از کلاه ایمنی و دیگر موارد گفته شده کم شود. نمایندگان اچ اس ای یا همان سلامت، امنیت، محیط زیست جهت پیگیری و نظارت به کار، کارفرما و کارگر در محل اجرای عملیات حاضر می‌شوند و در صورت عدم رعایت بهداشت و نکات ایمنی می‌توانند اخطار و تذکر دهند.
همچنین این نمایندگان می‌توانند به کارفرمایانی که ماشین‌های کهنه و قدیمی خریده‌اند یا ماشین‌هایی با سر و صدای بیش از حد استاندارد دارند و محیط زیست را آلوده می‌کنند، تذکر دهند که آنها را تعویض کنند. این بازرسی‌ها که به تازگی انجام می‌شوند، برای سلامت محیط زیست و در نتیجه انسان‌ها و کارگران مشغول به کار در پروژه‌های بزرگ بسیار بسیار مناسب هستند تا اصول استاندارد در آنها رعایت شود.

تعمیر و نگهداری :

یکی از کارهایی که در کارگاه‌های احداث شده در محل پروژه انجام می‌شوند، رسیدگی به ماشین آلات راه سازی است. این کار باید توسط نیروهای انسانی متخصص و با تجربه انجام شود که معمولا پیمانکار با انجام هماهنگی با یک مرجع معتبر، مهندسان مورد نیاز برای تعمیرات را به کارگاه فرا می‌خوانند. البته در این پروژه‌های بزرگ معمولا افراد مهندس و کاربلدی جهت سرویس ماشین‌ها جذب می‌شوند تا با خیال راحت از این ماشین‌ها در کار استفاده شود. اگر هم مشکلی ناشی از خرابی ماشین پیش بیاید، افرادی باشند که سریعا مشکل را برطرف کنند و پروژه به تاخیر نیفتد.

و یکی از حساس ترین قسمت ها قسمت ایمنی می باشد:

ایمنی و سلامت:

از آنجایی که کار با ماشین‌های سنگین راه سازی خیلی سخت و خطرناک است و حتی آمار مرگ و صدمات جانی در حین کار با ماشین‌های تخریب و خاک برداری وجود دارد، باید همیشه احتیاط و مراقبت از جان کارگران در اولویت باشد. قبل از اینکه کار شروع شود، باید از درست کار کردن ترمز ماشین و سایر نقاط عملکردی آن اطمینان حاصل کرد. علاوه بر آن، استفاده از کلاه ایمنی، دستکش‌های مخصوص، کفش و لباس کار و همچنین کمربند ایمنی در حین کار باید از الزامات غیرقابل چشم‌پوشی باشند.

برای مشاوره با مهندس  فردوسی 09198133353

 نظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...