to top

غلطک های لاستیکی


1166
زمان مطالعه: 3 دقیقه, 6 ثانیهغلطک های راهسازی

برای مشاوره با مهندس فردوسی09198133353

 

اساسی ترین مساله در راهسازی و عملیات ساختمانی، رساندن میزان دانسته و مقاومت لایه هاي خاک به مقدار مطلوب می باشد. عمل تراکم خاک به وسیله غلتک ها انجام می گیرد. از آنجا که خاک در اثر نیروي تراکم، تمایل به تغییر محل جانبی نشان می دهد، موثرترین روش تراکم، روشی خواهد بود که چنین تغییر محلی را به حداقل برساند.

انواع غلطک ها بر اساس اجزاي تشکیل دهنده آنها و قابلیت هایشان:

alt

غلتک هاي پاچه بزي،غلتک هاي شبکه اي،غلتک هاي ارتعاشی،غلتک هاي فولادي صاف،غلتک هاي پنوماتیک یا چرخ لاستیکی،غلتک های کفشک دار

غلطک پاچه  بزی :

غلتک های پاچه بزی داراي استوانه اي مجهز به تعدادي پایه هاي متصل به آن و موسوم به پاچه بزي می باشد که به عمل تراکم کمک می کنند. این غلتک عمل تراکم را با استفاده از فشار استاتیکی و همچنین عمل ورز دادن انجام می دهد.عمل کوباندن این غلطک شبیه این است که یک گله گوسفد یا بز ی مسیر مسخصی را طی میکندد ک به اصطلاح پاچه بزی معرف شده است.

غلطک شبکه ای:

این نوع غلتک ها معمولا از یک استوانه شبکه اي که به یک تراکتور وصل است تشکیل می شود. این غلتکها براي خرد کردن قطعات کلوخه خاکهاي چسبنده مناسب می باشند. البته بعضی از انواع آن نیز به صورت یکپارچه با موتور محرک وجود دارد . این غلتک ها با سرعت نسبتا زیاد قادر به کار بوده و در حین عمل، خاک را پراکنده نمی کنند

غلطک ارتعاشی (لرزنده)

قلطک های ارتعاشی یا لغزنده عکس العمل بسیار خوبی در مقابل تراکم تولید شده بوسیله ترکیب فشار و ارتعاش از خود نشان می دهند، به این منظور براي این نوع خاکها از غلتک هاي ارتعاشی استفاده می کنند. غلتک هاي ارتعاشی در اندازه هاي مختلف از غلتک کوچک دستی با صفحه فلزي لرزان تا غلتک های بزرگ خودرو که داراي استوانه هاي صاف یا پاچه بزی و یا کفشک دار می باشند، .بنابراین غلطک های ارتعاشی را می توان به گروه هاي کوچک و بزرگ دسته بندی کرد

کوچک: غلتک شامل تخماق هاي دستی،یبراتورهاي صفحه اي،یبراتورهاي دستی

بزرگ: غلتک هاي پاچه بزي و ویبراتوري،غلتک چرخ لاستیکی ارتعاشی،غلتک چرخ آهنی صاف ارتعاشی،غلتک شبکه اي ارتعاشی

غلطک های با چرخ فولادي صاف:

این غلتک ها معمولا براي تسطیح سطح نهایی کار مورد استفاده قرار می گیرند گاهی به نام غلتک اتو نامیده می شوند. کاربرد این غلتکها در عمل تراکم اساس و سطح آسفالت راه می باشد. غلتک هاي چرخ فولادي داراي انواع متفاوتی هستند که متداول ترین آنها : غلتک سه چرخ ،غلتک دو محوري تاندوم،غلتک سه محوری تاندوم.

غلطکهای پنوماتیک چرخ لاستیکی:

این نوع غلتک ها را می توان در دو نوع خود متحرك و یا غلتک هایی که توسط ماشین آلات یا در نوع سبک حیوانات دیگر کشیده می شوند تقسیم نمود. این غلتک ها مسطح بوده و قوانین اعمال فشار در مورد تراکم خاک هاي زیر سطح در موردشان صادق است و عمل تراکم را با استفاده از دو عمل ورز دادن و وزن استاتیک انجام می دهند.

دراین نوع غلطک چرخ ها به دو دسته کوچک وبزرگ تقسیم میشود. دستگاه هاي لاستیک کوچک معمولا داراي دو محور پشت سر هم با چهار تا نه عدد چرخ در هر محور بوده و چرخ هاي عقب طوري قرار گرفته اند که بر روي سطح زمین بین فواصل چرخ هاي جلو به منظور پوشش کامل سطح حرکت می کنند.

غلطک هاي داراي صفحات فولادي (کفشکدار)

این نوع غلتکها شبیه غلتکهاي پاچه بزي بوده فقط بجاي پایه هاي پاچه بزي، صفحات بزرگ فولادي بر روي استوانه غلتک سوار شده اند . این نوع غلت کها در حین عمل تراکم اختلال کمتري در سطح خاک ایجاد می نمایند.

برای مشاوره با اقای مهندس فردوسی09198133353

 

 

 

 

 نظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...