خرید سنگ
to top

بولدوزر برای چه کاری مناسب است؟


954
زمان مطالعه: 2 دقیقه, 51 ثانیهبولدوزرچیست؟

 

کی از ماشین‌آلات ساختمانی و عمرانی می‌باشد که حرکت آن به صورت خزیدن به‌وسیله چرخ‌های زنجیری می‌باشد. این ماشین دارای تیغه فولادی در جلو می‌باشد که توانایی جابجایی حجم‌های گسترده‌ای از خاک، شن و ماسه و نخاله و غیره را در حین کار دارد.

اولین بولدوزرها از روی تراکتورها درمزرعه الگوبرداری شدند که برای شخم‌زدن استفاده می‌شدند. قابلیت تغییر در این ماشین‌آلات در زمین‌های نرم برای بارگیری و ساخت جاده منجر به تبدیل آن‌ها به تانک واستفاده در جنگ جهانی اول شد.

یک کشاورز جوان و یک نقش کش اولین فرضیه وطرح را برای ساخت بولدوزر اجرا کردند یک نسخه از آن طرح در پارک مورووی وجاییکه آن دو اولین بولدوزر را ساختند در معرض نمایش عموم می‌باشد.در ده 1920میلادی استفاده از ماشین‌های چرخ زنجیری به ویژه کاترپیلار برای حفر کانال، بالابردن زمین به منظور ساخت سد و سایر کارهای مرتبط با زمین معمول شد،این ماشین‌ها به قطعه‌ای فولادی در جلو که بعدها تیغه نامیده‌شد مجهز شدند. تیغه‌ها به منظور استفاده‌های گوناگون در انواع مختلفی طراحی و ارائه شدند. در مدل‌های اولیه کاربر ماشین در بالای ماشین و بدون کابین می‌نشست.در طی سالیان؛بولدوزرها برای پاسخگویی و عمل کرد به عملیات زمینی بسیار بزرگ و حجیم بزرگ‌تر و قدرتمندتر شدند کارخانه هایی مانند کوماتسو،کاترپیلار،جان دیبر،جی بی سی و غیره شروع به ساختن این ابر ماشین های سنگین عمرانی کردند.

به مورور زمان بولدورپزر ها بسیا پیچیده تر شدند،مهم ترین پیشرفت آن ها قوی تر شدن موتور آن ها و قابلیت اطمینان بیشترحرکتی، زیربندی بهتر، نصب کابین، سیستم هیدرولیک،بازوها و قابلیت جابجایی و هدایت بیشتر و آسان‌تر آن‌ها و تیغه‌ها می‌باشد. به‌عنوان یک انتخاب می‌توان بولدوزر را به ریپر عقب به منظور خردکردن سنگ و نرم کردن مسیر مجهز نمود.جدید ترین فناوری نصب شده بر روی این ماشین هادر سال های اخیر سیستم جی پی اس میباشدبهترین  تولیدکننده شناخته‌شده بولدوزر در دنیا کارخانهٔ کاترپیلار می‌باشد که تمام محبوبیتش را با ساخت ماشین‌آلات مقاوم و قابل اطمینان کسب کرده‌استاین ماشین الات  با تغیر دادن  ترکتور ها به تراکتورهای پیشرفته یا همان بولدوزرو تبدیل به ماشین آلات عظیم راهسازیو در ادامه در مصارف نظامی نیز بکار گرفته میشوند .شناخته‌شده‌ترین مدل ماشین‌آلات کاترپیلار مدل D9 می‌باشد که در پاکسازی مین و تخریب مواضع دشمن بکار گرفته شده‌است.

alt

بولدوزرها در سایتهای کاری بزرگ و کوچک، معادن، کارگاه‌های راه‌سازی، استحکامات نظامی، کارخانجات سنگین صنعتی و پروژه‌های وسیع دولتی استفاده می‌شوند.

نگهداری راه‌های موقت خاکی

ایجاد راه‌های موقتی در کوهستان و زمین‌های سنگلاخی

هل دادن اسکریپر و بهبود عملکرد آنها

برداشتن لایه سطحی خاک و پاکسازی آن از بوته‌ها 

.بولدوزر زره پوش شده:

این مدل بلدوزر ها به ویژه برای استفاده نظامی،برای حمله و مقاومت در برابر آتش دشمن زره پوشی شده اندو این امکان به ماشین داده می‌شود تا در میادین جنگ عملیات انجام دهد. معروفترین این بولدوزرها کاترپیلار D9 IDF می‌باشد که توسط ارتش اسرائیل برای انجام عملیات انفجاری و تخریب بناها مورد استفاده قرار گرفته‌است. بعضی از بولدوزرهای زره‌پوش شده، توسط کاربران معمولی و غیر دولتی برای مقابله با پلیس یا تماشاگران برای جلوگیری از مداخله در کارهایی مانند اعتصاب یا جلوگیری از تخریب بناها مسلح شده‌اند.

alt

برای مشاوره با اقای فردوسی 09198133353

 نظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...