to top

جوجه کشی


1082
زمان مطالعه: 4 دقیقه, 47 ثانیهجوجه کشی چیست؟

دستگاه جوجه کشی چیست | جوجه کشی یا جوجه درآوری به فرایندی گفته می شود که در آن تخم های نطفه دار توسط مرغ کرچ یا دستگاه جوجه کشی به جوجه تبدیل می شوند. برای تبدیل شدن تخم به جوجه که به اصطلاح هچ شدن جوجه ها گفته می شود، شرایطی مانند رطوبت، دما و اکسیژن محیط باید در حد مطلوب قرار بگیرد. طول مدت جوجه کشی برای انواع مختلف پرندگان متفاوت است ولی برای همه پرندگان از دو مرحله ستر و هچر تشکیل شده که مرحله هچر مشترک بوده و سه روز آخر جوجه کشی است.

جوجه کشی طبیعی تخم مرغ
جوجه کشی طبیعی تخم مرغ

دستگاه جوجه کشی چیست؟

در ابتدا به بررسی انواع روش های جوجه کشی ، از پرندگان خواهیم پرداخت و در مورد دستگاه جوجه کشی به طور مفصل  بحث خواهیم کرده

جوجه کشی طبیعی:

جوجه کشی یا جوجه درآوری طبیعی توسط مرغ کرچ انجام می شود. مرغ کرچ با خوابیدن روی تخم های نطفه دار شرایط مطلوب جوجه کشی را فراهم می کند و به صورت غریزی تخم ها را برای جلوگیری از چسبیدن نطفه به پوسته تخم ها می چرخاند. اگرچه گفته می شود که در جوجه کشی طبیعی درصد تبدیل شدن به جوجه بالاست اما تعداد تخم های پایین نطفه دار که می تواند توسط مرغ کرچ به جوجه تبدیل شوند، از محدودیت های جوجه کشی طبیعی است.

فیلم جوجه کشی طبیعی :

 

 

جوجه کشی مصنوعی:

در جوجه درآوری مصنوعی ماشین جوجه کشی شرایط لازم برای تبدیل شدن تخم های نطفه دار به جوجه را فراهم می کند. ماشین جوجه درآوری را می توان به صورت دست ساز با استفاده از تجهیزات ابتدایی نیز ساخت اما معمولا این دستگاه های دست ساز از راندمان قابل قبولی برخوردار نیستند. در ساخت دستگاه های جوجه کشی تولیدی کارخانه ها از قطعات مکانیکی و دیجیتالی مناسب استفاده می شود که راندمان این دستگاه ها را بیشتر از مرغ کرچ می کند.

alt

مراحل جوجه کشی:

جوجه درآوری از تخم های نطفه دار به دو مرحله ستر و هچر تقسیم می شود. در مرحله ستر که در آن جنین در داخل تخم در حال رشد است تخم ها برای نچسیدن جنین به پوسته تخم توسط مرغ کرچ یا دستگاه جوجه کشی چرخانده می شوند. اما در مرحله هچر که 3 روز آخر جوجه کشی است، نیازی به چرخاندن تخم ها نیست و جوجه ها از تخم ها خارج می شوند. دما در مرحله هچر کمتر و رطوبت و اکسیژن بیشتر است.

مراحل جوجه کشی
ر مراحل جوجه کشی

شرایط جوجه کشی:

در جوجه درآوری چهار عامل رطوبت، دما، اکسیژن و چرخش تخم ها نقش اساسی را ایفا می کنند. اگرچه این شرایط برای تخم های پرندگان مختلف متفاوت است اما به صورت عمومی به صورت زیر بیان می شود:

 

alt

  • دمای ماشین جوجه کشی:

دمای مطلوب برای جوجه کشی انواع پرندگان 37.5-37.8 درجه سانتی گراد است. تنها استثنا در این زمینه شترمرغ است که دمای مطلوب برای جوجه کشی از تخم آن 36.1-36.6 درجه سانتی گراد است. باید توجه کنید که دما با طول مدت جوجه کشی رابطه عکس دارد بدین معنی که دمای بالاتر منجر به کاهش مدت زمان هچ و دمای پایین تر منجر به افزایش مدت زمان هچ می شود. با نزدیک شدن به زمان هچ دما کاهش یافته و در مرحله هچر به حداقل خود می رسد.

 

alt

 

  • رطوبت دستگاه جوجه کشی:

رطوبت نیز همانند دما از دیگر المان های مهم در جوجه کشی است. رطوبت مناسب برای جوجه درآوری تخم های نطفه دار 55 تا 65 درصد است. در نوع خاصی از جوجه کشی که به آن هچ خشک گفته می شود رطوبت در کمتر از این مقدار تنظیم می شود. در مرحله هچر که جوجه ها در حال خروج از تخم ها هستند برای نرم شدن پوسته تخم ها و خارج شدن راحت جوجه ها رطوبت افزایش پیدا می کند. اگر می خواهید از تخم های غاز جوجه کشی کنید باید توجه کنید که به دلیل تغذیه خاص غاز معمولا پوسته تخم های این پرنده ضخامت بیشتری دارند و برای هچ آن ها رطوبت بیشتری لازم است.

اکسیژن رسانی در دستگاه جوجه کشی
اکسیژن رسانی در دستگاه جوجه کشی
  • اکسیژن :

اکسیژن مورد نیاز برای هچ تخم ها بین 10 تا 20 درصد است. اکسیژن مورد نیاز برای رشد جنین از طریق منافذی که بر روی پوسته قرار دارد داخل تخم شده و گاز کربنیک نیز از آن خارج می شود. با کاهش اکسیژن راندمان جوجه درآوری نیز کاهش پیدا می کند.

 

سیستم چرخ دستگاه جوجه کشی
سیستم چرخ دستگاه جوجه کشی
  • چرخش تخم:

همانطور که اشاره شد در مرحله ستر که جنین در حال رشد است برای نچسبیدن جنین به پوسته باید تخم ها چرخانده شوند در حالی که چرخش تخم ها در مرحله هچر می تواند منجر به تلف شدن تخم ها گردد.

جوجه کشی از انواع پرندگان با استفاده از دستگاه های جوجه کشی:

اگر شما هم می خواهید که از تخم های نطفه دار پرندگان جوجه کشی کنید می توانید با تهیه دستگاه های جوجه کشی حرفه ای با کیفیت و راندمان بالا تجربه موفق در جوجه کشی کسب کنید.

برای جوجه کشی از تخم های پرندگان زینتی مانند طاووس، کاسکو و یا مرغ هلندی می توانید از آرکام کینگ سورو 20 و یا ایزی باتور 5 و 6 استفاده کنید.

سنسور این دستگاه ها تحت برند SHT کالیبره شده در سوئیس است که از دقت بسیار بالایی در تنظیم دما و رطوبت برخوردار بوده و یک بار برای تمام طول عمر کالیبره می شوند. همچنین با استفاده از شانه های همه کاره آن ها می توانید از تخم های انواع مختلف پرندگان جوجه کشی کنید. برای جوجه کشی از بلدرچین و سایر پرندگان می توانید از ایزی باتورهای 1 و 2 استفاده کنید.

همچنین برای جوجه کشی از شترمرغ باید دستگاه های جوجه کشی مختص آن را خریداری کنید. برای مشاهده قابلیت های این دستگاه ها می توانید به فروشگاه فروش دستگاه جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری مراجعه کنید.

 

 نظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...