to top

بازیافت شیشه چگونه صورت میگیرد


657
زمان مطالعه: 2 دقیقه, 55 ثانیهبازیافت شیشه به صورتی انجام میشود که در ابتدا باید شیشه ها شکسته می شوند و سپس با سلیس، سنگ آهک و خاکستر سودا ( کربنات سدیم) ذوب و ترکیب شده و با آن دوباره ظروف شیشه ای جدید تولید خواهد شد ،همچنین  شیشه در صورت بازیافت می‌تواند صرفه‌جویی در استفاده از مواد خام را دربرداشته باشد و به صرفه‌جویی در مصرف انرژی منجر می‌شود ، همچنین انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد.اما جالب است بدانید که بازیافت هنوز در بسیاری از کشور ها به خوبی جا نیوفتاده است و خیلی از کشور ها به دلیل عدم آگاهیی از مزایا و منافع این صنعت هنوز زباله های خود را به صورت درهم به خودردهای حمل زباله میسپارند و زباله ها را به صورت تفکیک شده جدا نمیکنند.اما از آنجا که جمع آوری، تفکیک و بازیافت زباله ها ارتباط مستقیم با زندگی مردم دارد اجرای کامل و مداوم این صنعت و فرایند نیاز به فرهنگ سازی در جامعه دارد که این امر به بخشی از فرهنگ شهرنشینی تبدیل شود.

بازیافت شیشه

اما بازیافت شیشه در موارد مختلفی مانند زیست‌محیطی، اقتصادی و فرهنگی نقش مهمی دارد و بازیافت شیشه از ابتدا توسط مواد خام اولیه ساخته شده است. شیشه می‌تواند بدون اینکه از کیفیت آن کاسته شود، بازیافت شود. به صورتی که یک بطری شیشه ای میتواند همیشه در چرخه تولید و مصرف مورد استفاده قرار گیرد و با بازیافت های پی در پی از آن دوباره استفاده شود همچنین میتواند به کاهش قیمت آن کمک بسیار زیادی کند و یا در ذخیره انرژی و حفظ امحیط زیس میتواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

مراحل بازیافت شیشه

۱- سیلوی ذخیره شیشه ها : در این مرحله ضایعات شیشه به صورت مخلوط توسط لودر در سیلو ریخته می شود سپس توسط یک نوار نقاله ک به سمت ماشین خردکننده فرستاده می شود.

۲- خرد کردن و شکستن شیشه ها : در این مرحله ضایعات شیشه که به دستگاه خردکننده شیشه منتقل شده است  ، دستگاه شیشه ها را خرد کرده تا در پوش های فلزی و پلاستیکی از شیشه جدا شوند.

۳- جدا سازی فلزات آهنی : در این مرحله در حین حرکت نوار نقاله از زیر آن نوار مغناطیسی متحرک از آنجا عبور کرده تا ذرات آهنی از آن جدا شده و فلزات از مواد شیشه ای حذف شوند.

۴- جدا سازی ضایعات بزرگ :در ادامه ضایعات شیشه ای از روی میز سورتینگ دستی عبور کرده و ضایعات درشت آن به صورت دستی جدا می گردد.

۵- جدا سازی در پوشهای آلومینیمی ، پلاستیکی و … : در این بخش ضایعات از روی سرند ویبره عبور می کنند و در پوشهای آلومینیمی و پلاستیکی و چوب پنبه ها از شیشه تفکیک می شوند.

۶- جدا سازی کاغذ و ضایعات ارگانیک : در ادامه ضایعات شیشه ای در حین حرکت توسط فشار هوا از کاغذ ، چوب و سایر ضایعات سبک تفکیک می گردد.

۷- تفکیک شیشه از سایر ضایعات :در این مرحله ضایعات شیشه از داخل دستگاهی الکترونیکی و مجهز به دوربین های لیزری عبور می کند و سایر ضایعات از قبیل سنگ و سرامیک و …. در این مرحله از شیشه تفکیک می شود.

۸- تفکیک شیشه بر اساس رنگ :حال که تمام ضایعات غیر شیشه ای تفکیک گردیده اند لازم است شیشه ها بر اساس رنگ نیز تفکیک شوند تا قابلیت بازیافت شدن به صورت شیشه پیدا کنند، از این رو شیشه ها از درون دستگاه الکترونیکی مجهز به دوربین های لیزری دیگری عبور کرده و به طور کامل از لحاظ رنگ تفکیک می گردند و از طریق نوار نقاله به انبار محصول هدایت می شوند.

 

شیشه : ویکیپدیانظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...