to top

احتمال توقف تولید اکثر خودروهای داخلی


305
زمان مطالعه: 2 دقیقه, 59 ثانیهدر یک سال گذشته درباره پایین بودن کیفیت برخی خودروهای داخلی که در سطح کیفی تک‌ ستاره قرار دارند گزارش‌ های زیادی منتشر شد.

به دنبال این انتقادات شورای سیاست‌ گذاری خودرو تعداد استانداردهای اجباری خودرو را از استانداردهای ۵۲‌ گانه فعلی به ۸۳ استاندارد افزایش داد تا خودروسازان مجبور به ارتقای کیفیت تولیدات خود شوند.
طبق مصوبه شورای سیاست‌ گذاری خودرو، از ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۷ تولید خودروهای سواری که استانداردهای ۸۳ گانه جدید را پاس نکنند متوقف خواهد شد.
در این شرایط روز گذشته یک مقام مسئول زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد که ۲۰ مدل خودروی سواری و باری سبک از پنج گروه خودرویی با احتمال توقف خط تولید تا دی ماه سال ۱۳۹۷ مواجه هستند.
به گفته این مقام مسوول؛ برخی خودروها در گروه خانواده "پراید"، "پژو ۴۰۵"، "پرشیا"، "زامیاد" و سری اولیه "سمند" در لیست خودروهایی قرار دارند که در صورت عدم رعایت استانداردهای خودرویی و نرسیدن تعداد استانداردهای آنها به ۸۳ مورد با توقف خط تولید در دی ماه سال ۱۳۹۷ روبه ‌رو خواهند شد.

alt

این وضعیت در حالی است که چندی پیش به دنبال انتقادات صورت گرفته گروه خودروسازی سایپا از برنامه این شرکت برای توقف تولید پراید قبل از مهلت تعیین شده در دی ماه ۱۳۹۷ خبر داد.
در این شرایط باید دید گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت زامیاد چه زمانی برنامه خود برای توقف تولید خودروهای پژو ۴۰۵، پرشیا، سمند سری اول و وانت زامیاد را اعلام و اجرایی خواهند کرد.
همچنین در کنار توقف تولید این خودروها تولید دیگر خودروهای تک ستاره نیز متوقف خواهد شد.
از سال گذشته برای اولین بار مطرح کرد که حدود ۱۰ مدل از خودروهای داخلی در پایین ‌ترین سطح کیفی قرار داشته و تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده ‌اند بنابراین تولید آنها باید متوقف شود.
این خودروها شامل سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۱۱، سایپا ۱۳۲، تیبا هاچ ‌بک، ساینا، ام ‌وی ‌ام ۱۱۰ اس، سمند، پژو پارس، پژو ۴۰۵، لیفان ایکس ۶۰ و ام ‌وی ‌ام ۵۵۰ هستند.

alt

محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته كه خودروهای تک ستاره بدون هیچ مهلت دهی سال آینده وارد خط تولید خودروسازان نخواهند شد و این قانون در مورد تمام شرکت‌ها است. وزارت صنعت بر اجرای مصوبه خود اصرار دارد.
پژو 405 جزو خودروهایی بود که استانداردی ‌ها پیش ‌بینی کردند که نمی ‌تواند استانداردها را پاس کند لذا این خودرو هم محکوم به رفتن است.
مدیران شرکت ‌های ایران خودرو و سایپا اعلام کردند که تمام خودروها به غیر از پراید از اواخر بهمن ماه دو ستاره خواهند شد و لذا تولید هیچکدام به غیر از پراید متوقف نخواهد شد.

 

alt

اما در مورد محصول‌ ام وی‌ام 550 احتمال حذف آن از بازار وجود دارد.
به دنبال انتشار این گزارش‌ ها و مطرح کردن مطالبه مصرف ‌کنندگان و کارشناسان از وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت ‌های خودروسازی سرانجام چندی پیش مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اعلام کرد که براساس تصمیم جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ تا انتهای سال جاری تولید خودروهای تک ستاره متوقف خواهد شد.
اشکان گلپایگانی در این زمینه اظهار کرد که براساس تصمیم ‌گیری جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای سال ۱۳۹۷ هیچ خودروی تک ‌ستاره ‌ای نباید در سبد تولید شرکت ‌های خودروساز داخلی وجود داشته باشد و تولید خودروهای تک ستاره باید تا پایان سال جاری متوقف شود.

 

alt

در این میان این پرسش مطرح است که آیا اساسا ستاره های کیفی معیار دقیقی برای ارزیابی کیفیت واقعی خودروهای هستند یا شرکت های خودروساز می توانند با اعمال فشار بر مشتریان شرایط را به نفع خود تغییر دهند.

digiato.comنظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...