خرید سنگ
to top

بهترین خاک کاکتوس 6 ماده اصلی خاک کاکتوس و ویژگی های آن


314
زمان مطالعه: 4 دقیقه, 35 ثانیه

ترکیب مناسب خاک یکی از عوامل خیلی مهم در رشد و سلامت گیاهان به خصوص کاکتوس هاست. کاکتوس ها در انواع خاک ها مانند می تواند زندگی کنند ولی مناسب ترین ترکیب خاک، ترکیبی است که آب را نگه ندارد و سریعاً خشک شود تا گیاه امکان تنفس پیدا کند.بهترین خاک کاکتوس 6 ماده اصلی خاک کاکتوس و ویژگی های آن

کاکتوس نوعی گیاه است که قادر است مقدار زیادی آب ذخیره کند و در زیستگاه های بسیار گرم و خشک به حیاتش ادامه دهد. این گیاه حدود 2000 گونه مختلف دارد که از نظر اندازه، شکل، رنگ و نوع زیستگاه با هم فرق دارند.کوچکترین گونه کاکتوس چند سانتی متر و بزرگترین گونه بالغ آن به 22 متر می رسد. کاکتوس ها بر اساس گونه آنها از 15 تا 300 سال عمر میکنند. کاکتوس ها در رنگ مختلف سبز، سبز مایل به آبی یا قهوه ای، قرمز و نارنجی موجواند. کاکتوس به جای برگ تیغ دارد که این تیغ ها نرم یا سفت و راست یا خم شده هستند و یا به شکل مرتب در ردیف هایی قرار گرفته و یا به شکل پراکنده هستند. طول آنها می تواند به 15 سانتی متر هم برسد.

کاکتوس ها یکی از زیباترین و محبوب ترین انواع گیاهان هستند و برخی از انواع آنها برای نگهداری در منازل و آپارتمان ها مناسب هستند. تنوع بسیار زیاد کاکتوس ها و خواص زیاد آنها از جمله قابلیت جذب اشعه های مضر باعث شده تا افراد زیادی نسبت به نگهداری گلدان کاکتوس در محیط زندگی خود رغبت داشته باشند.

برای تماس و مشاوره کلیک کنید: مهندس حسن نژاد 09198133353

بهترین خاک کاکتوس 6 ماده اصلی خاک کاکتوس و ویژگی های آنخاک کاکتوس

ترکیب مناسب خاک یکی از عوامل خیلی مهم در رشد و سلامت گیاهان به خصوص کاکتوس هاست. کاکتوس ها در انواع خاک ها مانند می تواند زندگی کنند ولی مناسب ترین ترکیب خاک، ترکیبی است که آب را نگه ندارد و سریعاً خشک شود تا گیاه امکان تنفس پیدا کند.

بهترین خاک کاکتوس 6 ماده اصلی خاک کاکتوس و ویژگی های آن

بهترین ترکیب خاک برای کاکتوس

خاک ایده آل برای کاکاتوس ها باید ترکیب مناسبی از ماسه، پیت ماس، ورمی کمپوست، کوکوپیت، پرلیت و زغال باشد.

 • ماسه: عامل حیات و زندگی کاکتوس ماسه می باشد. بهترین نوع ماسه، ماسه رودخانه ای می باشد که بدون نمک و آهک باشد. ماسه هایی که از معادن کوه ها استخراج می شوند زیاد مناسب کاکتوس نیستند. برای استفاده از ماسه برای خاک کاکتوس، آن را قبل استفاده با آب بشورید تا خاک آن خارج شود.
 • پیت ماس: برای ترکیب خاک کاکتوس از پیت ماس های خارجی و درجه یک ها استفاده می شود. پیت ماس دارای مواد غذایی بسیار کمی می باشد.
 • ورمی کومپوست: در ترکیب خاک کاکتوس نباید بیشتر از ده درصد از ورمی کمپوست استفاده کرد زیرا مصرف زیاد ورمی باعث پوسیدگی ریشه می شود. با استفاده از این ترکیب نیازی به ریختن سنگریزه در کف گلدان نیست چون این ترکیب دارای زهکشی بالایی است. زهکشی خوب این ترکیب باعث می شود آب در خاک باقی نماند و از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود. ورمی باعث می شود که حشراتی مانند پشه سیاه که آسیب جدی به ریشه گیاه می رساند، قادر به زندگی در این ترکیب خاک نباشند.
 • کوکوپیت: برای افزایش میزان ریشه زایی و پر شدن ریشه در خاک کاکتوس استفاده از ده درصد کوکوپیت بسیار حائز اهمیت است. کوکوپیت باعث حفظ رطوبت مورد نیاز کاکتوس می‌شود. از آنجاییکه کاکتوس ها گیاهانی هستنمد که رطوبت را دوست ندارند خشکی را ترجیح می‌دهند توصیه می شود از کوکوپیت زیاد استفاده نشود.

 • پرلیت: پرلیت در متخلخل نمودن خاک نقش مهمی دارد و باعث بهبود راندمان ریشه ها میشود، همچنین گردش هوا را زیاد کرده و جذب مواد غذایی توسط ریشه را زیاد کره که این مساله در روند رشد گیاه تغییرات مثبتی ایجاد می‌کند.

 • زغال: یک سوم از پیمانه زغال خرد شده را برای خاک کاکتوس کافیست. زغال خاصیت ضد قارچی دارد و باعث می شود در هر بار آبیاری، خاک قارچ کشی شده و نیازی به قارچ کش های شیمیایی نداشته باشید. همچنین احتمال قارچی شدن گیاه را نیز به شدت پایین می آورد. زغال سرشار از عنصر پتاس است و در روند رشد گیاه بسیار موثر است.

بهترین خاک کاکتوس 6 ماده اصلی خاک کاکتوس و ویژگی های آن

مهم ترین ویژگی های خاک کاکتوس ایده آل

 1. باید زهکشی بالا داشته باشد
 2. کمترین رطوبت را داشته باشد
 3. کاکتوس ها ماسه خالی را دوست ندارند
 4. اسیدیته خاک بالا نباشد
 5. کم بودن مواد مغذی

بهترین خاک کاکتوس 6 ماده اصلی خاک کاکتوس و ویژگی های آن

نحوه تهیه خاک کاکتوس مناسب

برای کاشت کاکتوس هم میتوان از خاک های آماده موجود در بازار استفاده نمود و هم میتوان در خانه به تهیه خاک مناسب اقدام کرد. خرید خاک آماده باعث صرفه جویی در وقت می‌شود اما ترکیب خاک کاکتوس شرکتی اکثرا از ۹۰٪ شن و ماسه و ۱۰٪ ورمی کومپست تشکیل می‌شوند، اما این ترکیب بسیار ضعیف بوده و باعث کم‌ بودن سرعت و میزان رشد گیاه است. با آماده کردن خاک کاکتوس خانگی علاوه بر صرفه جویی در هزینه می‌توانید مطمئن شوید از ترکیبات درجه یک و عاری از هر گونه آلودگی استفاده نموده اید. خاک های کاکتوس موجود در بازار رای همه انواع کاکتوس ها بوده و در تهیه آن به ویژگی های گونه های مختلف توجهی نمی‌شود، اما در نوع خانگی خاک می‌توان مناسب ترین خاک را برای هر گونه با توجه به اطلاعات هر گونه آماده نمایید.

بهترین خاک کاکتوس 6 ماده اصلی خاک کاکتوس و ویژگی های آن

بهترین ترکیب برای کاشت کاکتوس

هر نوع کاکتوس خاک مناسب گونه خودش را دارد، اما یک ترکیب طلایی وجود دارد که از آن می‌توان برای اکثر کاکتوس ها استفاده کرد. اما این ترکیب به صورت آماده و شرکتی برای فروش موجود نیست. این ترکیب در تمام شرایط آب و هوایی قابلیت استفاده داشته و به شرح ذیل است ؛

۷۰٪ ماسه + ۱۰٪ کودحیوانی + ۲۰٪ پیت ماس

بهترین خاک کاکتوس 6 ماده اصلی خاک کاکتوس و ویژگی های آن

جهت سفارش محصول و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09198133353 تماس حاصل فرمایید.

مقاله در حال بروزرسانی میباشد....

خاک کاکتوس- فروش خاک کاکتوس- خرید خاک کاکتوس- قیمت خاک کاکتوس- خاک کاکتوس مرغوبنظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...