خرید سنگ
to top

خاک گربه چیست؟


756
زمان مطالعه: 9 دقیقه, 8 ثانیه

گربه‌هایی که در محیط بیرون از خانه بزرگ شده‌اند و زندگی می‌کنند، معمولاً برای این کار به دامن طبیعت پناه می‌برند و از خاک‌های روی زمین استفاده می‌کنند. اما گربه‌های خانگی، با توجه به شرایط ویژه‌ و متفاوت‌شان، به محیط خاکی مناسبی برای دفع فضولات خود نیاز دارند. به همین دلیل برای گربه‌های ملوس خانگی باید از جعبه خاک مخصوص استفاده کرد. در واقع خاک گربه و جعبه آن، محیطی برای دفع فضولات گربه‌ها به سبک اجدادشان است.خاک گربه چیست؟

اجداد گربه‌ها، برای دفع ادارا و مدفوع خود به صورت غریزی زمین را حفر می‌کردند و پس از اتمام کارشان، روی قسمت حفر شده را با خاک می‌پوشاندند. این اخلاق در گربه‌ها نسل به نسل تا به امروز (که از آن خبر داریم!) منتقل شده است. گربه‌های امروزی نیز برای دفع فضولات خود، به خاک نیاز دارند. گربه‌هایی که در محیط بیرون از خانه بزرگ شده‌اند و زندگی می‌کنند، معمولاً برای این کار به دامن طبیعت پناه می‌برند و از خاک‌های روی زمین استفاده می‌کنند. اما گربه‌های خانگی، با توجه به شرایط ویژه‌ و متفاوت‌شان، به محیط خاکی مناسبی برای دفع فضولات خود نیاز دارند. به همین دلیل برای گربه‌های ملوس خانگی باید از جعبه خاک مخصوص استفاده کرد. در واقع خاک گربه و جعبه آن، محیطی برای دفع فضولات گربه‌ها به سبک اجدادشان است. جالب است بدانید که گربه‌ها اهمیت بسیار زیادی برای نظافت خود و محیط اطرافشان قائل هستند و مهم‌ترین انگیزۀ آن‌ها از دفع فضولات‌شان در خاک، تمیز ماندن محیط زندگی‌شان است. بنابراین اگر سرپرستی یک یا چند گربه را بر عهده گرفته‌اید و شرایط زندگی در خانه را برای‌شان فرآهم کرده‌اید، بهتر است برای حفظ سلامتی، بهداشت، رفاه و آرامش حال‌شان، ظروف و خاک‌های مخصوصی را برای‌شان تهیه کنید.

برای تماس و مشاوره کلیک کنید: مهندس حسن نژاد 09198133353

چه نوع خاکی برای گربه ما مناسب است؟

تا قبل از سال ۱۹۴۰ میلادی، خاک گربه به صورت تجاری تولید نمی‌شد و اغلب گربه‌های خانگی برای دفع فضولات خود از خاک باغ‌ها و باغچه‌ها استفاده می‌کردند. در اواخر همین سال، خاک‌های تجاری مخصوص گربه‌های خانگی تولید و تنها در انگلستان مورد استفادۀ صاحبان گربه قرار گرفت. به مرور زمان، تقاضای خرید خاک و ظرف مخصوص گربه افزایش پیدا کرد و تولیدکنندگان زیادی برای تولید انواع خاک گربه وارد میدان شدند. از آن به بعد تا امروز، انواع مختلفی از خاک‌های گربه در شکل‌ها و با ویژگی‌های مختلفی تولید می‌شوند. به صورت کلی می‌توان 3 نوع خاک گربه را دارای بهترین کیفیت دانست. این خاک‌ها در برندهای مختلف و با کیفیت‌های متفاوت در بازار وجود دارند و شما باید براساس نیاز گربه خود، بهترین مدل را انتخاب و خریداری کنید. اکنون بیایید با بهترین انواع خاک‌های گربه موجود در بازار آشنا شویم:

خاک گربه توده شونده

خاک گربه توده شونده حاوی بنتونیت سدیم می‌باشد. این ماده نوعی خاک رس است که پس از مرطوب شدن حجیم شده و به شکل یک توده سخت درمی‌آید. خاک‌های توده شونده معمولاً خاکستری رنگ هستند، اما در برخی برندها می‌توانید نمونه‌های رنگی را نیز مشاهده کنید. خاک گربه توده شونده قدرت جذب بالایی دارد و مایعات را به خوبی جذب می‌کند. قیمت این خاک به صرفه و ارزان است. اگر توده‌هایی را که پس از هر بار دفع فضولات توسط گربه در خاک ایجاد می‌شود، دائما جدا کنید، خاک عمر طولانی‌تری خواهد داشت و بوی نامطبوع کمتری از آن منتشر می‌شود. البته حمل و نقل این خاک کمی دشوار است، زیرا وزن سنگینی دارد. همچنین در زمان تعویض خاک، ذرات و گرد و غبار زیادی به هوا بلند می‌شود و ممکن است باعث بروز مشکلات تنفسی برای شما و گربه ملوس‌تان شود.

اگر می‌خواهید خاک گربه توده شونده را برای گربۀ خود تهیه کنید، بهتر است بدانید که این خاک ممکن است به پنجه گربه‌ها بچسبد و همراه آن‌ها در همه جای خانه پخش شود. در صورتی که بچه گربه‌ای هم در خانه‌تان زندگی می‌کند، پخش شدن این ذرات در خانه بسیار خطرناک است، زیرا بچه گربه‌ها عاشق خوردن دانه‌های گرانول هستند و ذرات خاک را با گرانول اشتباه می‌گیرند.

خاک گربه غیر توده شونده

خاک غیرتوده شونده، معمولاً از گلوله‌های کوچکی تشکیل می‌شود و مواد اصلی آن شامل روزنامه‌های بازیافتی فشرده شده همراه با خاک اره است. این خاک کاملاً تجدیدپذیر و سازگار با محیط زیست است. وزن این خاک، سبک و در نتیجه حمل آن نیز آسان است. البته، قیمت این نوع خاک بیشتر از مدل توده شونده است و اگر مدت زمان بیشتری در ظرف گربه باقی بماند، بسیار بدبو می‌شود. همچنین این خاک قابلیت پخش شدن در خانه و کثیف کردن فرش‌ها و مبلمان را دارد. پس پیش از خرید و استفاده از آن باید جوانب مختلف و ویژگی‌های گربه خانگی خود را بررسی کنید.

خاک گربه کریستال

خاک سیلیکاژل، از جدیدترین انواع خاک‌های گربه است و به نام «خاک کریستال» نیز شناخته می‌شود. این خاک حاوی سدیم سیلیکات متخلخل بوده و به شکل ذرات گرانول شفاف درآمده است. قیمت این خاک به دلیل روندی که برای تولید آن صورت می‌گیرد، گران‌تر از سایر انواع خاک‌ها است. این خاک مایعات را به خوبی جذب می‌کند و بوی بسیار خوبی دارد. همین بوی خوب باعث از بین رفتن بوی نامطبوع فضولات گربه می‌شود. کریستال‌های خاک سیلیکاژل وزن سبکی دارند. زمانی که از این خاک زیاد استفاده شده باشد و دیگر قابل استفاده نباشد، کریستال‌هایش به رنگ زرد درمی‌آیند این یعنی زمان تعویض آن فرا رسیده است. خاک گربه سیلیکاژل ویژگی‌های خوبی دارد، اما جالب است بدانید که بسیاری از گربه‌ها آن را دوست ندارند. علت عدم علاقه بعضی گربه‌ها به این خاک، آن است که در هنگام ایستادن روی آن‌ها، در پاهای‌شان احساس تیزی دارند و این احساس برای‌شان خوشایند نیست.

آیا استفاده از جعبه خاک گربه بهداشتی است؟

خوب است بدانید که استفاده از جعبه خاک گربه بهداشتی است و یکی از نیازهای مهم گربه خانگی شما به حساب می‌آید. بسیاری از افراد با این نگرانی مواجه هستند، که شاید استفاده از این جعبه‌ها منجر به بیماری برای گربه‌ها شود، اما تا زمانی که به صورت مداوم برای تمیز کردن جعبه اقدام کنید، هیچ خطری گربه شما را تهدید نخواهد کرد. به خاطر داشته باشید که جعبه خاک گربه ها به خودی خود تمیز نمی‌شود و برای تمیز بودن آن باید وقت بگذارید. روزانه باید جعبه را چک کنید و با برنامه‌ای مشخص آن را بشویید. خاک آن نیز بسته به میزان دفع گربه شما باید تعویض شود. اگر احساس می‌کنید، گربه بازیگوش شما ممکن است جعبه را جابه‌جا کند و مایعات جمع شده در زیر جعبه روی زمین بریزد، بهتر است یک پارچه بهداشتی را در زیر جعبه قرار دهید.

تاریخچه کشف خاک گربه

قبل از جنگ جهانی دوم (قبل از 1940) خاک گربه به صورت تجاری تولید نمی‌شد و گربه‌های خانگی برای دفع فضولات خود از خاک باغچه، کاغذ، شن و خاکستر استفاده می‌کردند و این بسترها هیچکدام بوی نامطبوع فضولات را نمی‌گرفت برای همین مردم شروع به جستجوی راه حلی برای آن مشکلات کردند. در سال 1947 آقای ادوارد لاو خاک رس گرانوله‌ای را به طور اتفاقی کشف کرد و آن را در بسته بندی های 2 کیلوییدر پت شاپ خود به فروش رساند و یکی از بزرگترین بیزینس‌های تولید خاک رس گربه شد. در سال 1984 آقای توماس نلسون بیوشیمیستی که در حال مطالعه میکروسکوپی خاک رس بود خاک بنتونیت را با خاک رس ترکیب کرد و فهمید این ترکیب در مجاورت رطوبت، جذب خیلی بالا و خاصیت کلامپینگ یا گلوله شدن بالایی دارد. و از بوی آمونیاک جلوگیری می‌کند حالا دیگر می‌شد گلوله‌ها را به راحتی از خاک تمیز جدا کرد و از بقیه خاک استفاده کرد.

انواع خاک گربه

-1خاک کلامپینگ :

خاکهای خاکستری رنگ هستند که از بنتونیت و خاک رس تشکیل شده و قابلیت چسبندگی دارند و به خوبی گلوله می‌شوند.

مزایا: جذب بالایی دارد – بوی نامطبوع به خودش نمی‌گیرد – به راحتی گلوله‌ها از خاک تمیز جدا می‌شوند.

معایب: دارای گرد و غبار است – وزن سنگینی دارد – به پنجه‌های گربه می‌چسبد و در کل خانه پخش می‌شود.

-2خاک بصورت پلت:

از پلت‌های کوچک تشکیل شده اند – ماده سازنده آنها از تراشه چوب یا روزنامه فشرده شده است.

مزایا: قابلیت بازگشت به محیط زیست را دارند – سبک هستند و راحت حمل می‌شوند.

معایب: از خاک بنتونیتی گرانتر هستند – توی ظرف خاک گربه، باید مقدار بیشتری ریخت چون باید عمق بیشتری داشته باشند – باید زود به زود عوض شوند چون بوی نامطبوعی می‌گیرند.

-3خاک ژل سیلیکا:

جدید‌ترین خاک گربه است که تولید شده – خاک کریستالی هم گفته می‌شود – جنس آن از سدیم سیلیکات متخلخل است که به شکل ذرات گرانول شفاف درآمده است.

مزایا: از خودشان ردی به جای نمی‌گذارند – به وسایل خانه نمی‌چسبند – قدرت جذب خیلی بالایی دارند – وقتی کریستالها اشباع شدند و به رنگ زرد در آمدند، موقع تعویض خاک است – به راحتی جمع می‌شوند – خیلی سبک هستند و حملشان راحت است – بوی خوبی دارند.

معایب: لبه‌های تیزی دارند و در خانه زیر پای انسانها هم ناراحت کننده هستند – گربه‌ها روی این نوع خاک احساس آرامش ندارند – گرانتر از بقیه خاکها هستند.

مناسب ترین خاک گربه

خاک نوع 1 که همان خاک کلامپینگ است از همه‌ی خاکها مناسب‌تر است اما باید نکات دیگری هم قبل از خرید خاک در نظر گرفته شود:

  1. بهداشتی باشد.

  2. گرد و غبار زیادی نداشته باشد (باعث عوارض تنفسی در گربه می‌شود).

  3. حتما آنتی باکتریال باشد.

  4. خاک برای محیط زیست آسیب‌رسان نباشد.

  5. گربه شما حتماً با آن خاک احساس راحتی کند.

می‌توانید برای اینکه خاک بوی نامطبوع کمتری داشته باشد از معطر‌کننده‌های پودری شکل داخل خاک بریزید یا اینکه خاک معطر تهیه کنید (فقط مراقب باشید گربه‌تان آلرژی نداشته باشد).

توجه داشته باشید که گربه اصلاً تغییر را دوست ندارد و اگر قرار است که خاک را تغییر دهید باید یک مقدار با خاک قبلی مخلوط کرده و به تدریج زیاد کنید تا زمانی که مطمئن شوید گربه خاک جدید را پذیرفته و هیچ مشکلی با آن ندارد.

جهت کسب اطلاعلت بیشتر و سفارش محصول با شماره 09198133353 تماس حاصل فرمایید.

مقاله در حال بروزرسانی می باشد...

خاک گربه- فروش - خحرید خاک گربه- قیمت خاک گربه- خاک گربه مرغوبنظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...