to top

خواص منحصر بفرد هیومیک اسید برای پرورش پسته


39
زمان مطالعه: 5 دقیقه, 30 ثانیه

هیومیک اسید- فروش هیومیک اسید- خرید هیومیک اسید- قیمت هیومیک اسید- قیمت فروش هیومیک اسید- فروش کود- کود فروش- قیمت فروش هیومیک اسید- فروش هیومیک اسید باکیفییتتأثیر هیومیک اسید در کیفیت دانه‌های پسته

در تحقیقاتی که بر روی باغات پرورش پسته در رفسنجان انجام گرفته‌، هیومیک اسید تفاوت قابل‌لمسی در کیفیت دانه‌ها ایجاد کرده‌ است. در این تحقیق، انواع کودها و دیگر روش‌های اصلاح و تقویت خاک و گیاه برای عمل آوردن پسته باکیفیت مورد استفاده قرار گرفته‌ و نتایج جالبی به دست آمده‌ است. بر طبق این مشاهدات، وزن دانه خشک و تازه، ارتفاع و قطر ساقه گیاه و همچنین کیفیت شاخه و برگ درخت‌های پسته در زمین دارای هیومیک اسید قابل قیاس با همین موارد در زمین‌های بدون هیومیک اسید نیست. در واقع اسید هیومیک تنها درمانی است، که از زمین‌های پرنمک رفسنجان درخت پسته پربار عمل می‌آورد.

زمان مصرف هیومیک اسید برای پسته

زمان مصرف هیومیک اسید برای درختان پسته به طور قطع یکی از سوال‌های شما عزیزان است که در ادامه با آن رو به رو می‌شوید. معمولا اگر در تهیه کود هیومیک اسید مشکلی ندارید بهتر است در ۳ مرحله از آن استفاده کنید که این مراحل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • در ابتدا و اول فصل بهار

 • مرحله‌‌ی ارزنی شدن خوشه‌های درخت پسته

 • مرحله‌ی حجم‌گیری میوه‌های پسته

* در صورتی که فقط یکبار امکان استفاده از کود هیومیک اسید را دارید، بدون شک استفاده از آن در مرحله‌ی ابتدای فصل می‌تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود. زیرا بدین وسیله شاهد حجم‌گیری و پرکردن مغز میوه‌های درختان پسته را شاهد خواهیم بود.

نقش هیومیک اسید در پرورش پسته

اسید هیومیک را نمی‌توان یک کود یا حتی یک کود طبیعی نامید. در واقع مزایای اسید هیومیک و عملکرد فوق‌العاده آن باعث شده تنها به عنوان یک کود شناخته نشود. هیومیک اسید موجب انقلابی در خاک می‌شود، که محتویات و هرآنچه که ارتباطی با آن دارد را، دچار تغییر و تحولات مثبت می‌کند.

نقش هیومیک اسید در پرورش پسته 

تأثیر عملکرد اسید هیومیک در خاک باغ‌ پسته

 • اسید هیومیک تنظیم‌کننده رشد درخت می‌باشد؛ ارتفاع، قطر، ضخامت، وزن و چگالی شاخ و برگ و همچنین ریشه گیاه پسته تحت تأثیر اسید هیومیک به اندازه متناسب و ایده‌آل رشد می‌کند.

 • هیومیک اسید سطح هورمون‌های موجود در خاک بستر گیاه را تعدیل می‌کند؛ ماهیت اسید هیومیک به گونه‌ای است که مقدار هورمون‌ها را در خاک تنظیم کرده و به این ترتیب از آسیب‌های احتمالی به گیاه جلوگیری می‌کند.

 • اسید هیومیک ریزمغذی‌های موجود در خاک را به سمت ریشه و شاخ و برگ درخت پسته هدایت می‌کند؛ از آنجاییکه ریزمغذی‌ها نقش مهمی در رشد گیاه دارند، جذب بیشتر آنها توسط ریشه و رساندنشان به برگ و محصول نهایی از اهمیت بالایی در باغات و مزارع پسته برخوردار است.

 • اسید هیومیک محرکی برای پروسه‌های شیمی‌حیات گیاه محسوب می‌شود؛ فعالیت‌های زیستی و شیمیایی گیاه پسته تحت تأثیر هیومیک اسید نظم پیدا کرده و به نوعی سروسامان پیدا می‌کنند.

 • اسید هیومیک تنفس گیاه پسته را تسهیل می‌کند؛ هیومیک اسید در خاک تخلخل ایجاد می‌کند. همین قابلیت اسید هیومیک باعث شده که به نوعی تهویه طبیعی قدرتمندی برای خاک به حساب بیاید. از آنجاییکه گیاه برای رشد و انجام فرآیند فتوسنتز به اکسیژن نیاز دارد، هر چه اکسیژن بیشتری برایش فراهم باشد، مراحل رشد و تکثیرش با سرعت و کیفیت بالاتری انجام می‌گیرد.

 • هیومیک اسید شرایط انجام بهتر فرآیند فتوسنتز را برای گیاه فراهم می‌کند؛ فرآیند فتوسنتز به رشد اصولی و زایایی گیاه کمک می‌کند. از طرفی انجام صحیح این فرآیند به شرایط خاصی نیاز دارد. وجود هیومیک اسید در خاک باغات پسته، موجب فراهم آمدن شرایط فتوسنتز برای گیاه می‌شود.

 • اسید هیومیک محتوای کلروفیل گیاه پسته را افزایش می‌دهد؛ نقشی که اسید هیومیک در افزایش محتوای کلروفیل دارد، در رونق بخشیدن به باغات پسته و عمل آمدن محصولات باکیفیت کمک شایانی می‌کند.

 • اسید هیومیک مقاوت قابل‌توجهی در مقابل تنش و آسیب‌های محیطی در گیاه ایجاد می‌کند؛ محصول باغات پسته در همه جای دنیا قیمت بالایی دارد. این موضوع حساسیت ویژه‌ای در حوزه کشت و پرورش درخت پسته ایجاد کرده‌است. کافی است گیاه پسته‌ای که در طول سال به خوبی از آن مراقبت شده و هزینه و انرژی زیادی بر روی آن صرف شده‌است، دچار آسیب‌های محیطی شود. در اینصورت کشاورز و باغدار دچار ضرر و زیان مالی قابل‌توجهی می‌شود. خوشبختانه اسید هیومیک با قابلیت‌های منحصر به فردی که در جلوگیری از سرمازدگی، گرمازدگی، آفت‌ها، بیماری‌های گیاهی و عواملی از این دست دارد، از اینگونه آسیب‌ها جلوگیری می‌کند.

 • اسید هیومیک رشد ریشه درخت پسته را از چند بعد تضمین می‌کند؛ رشد افقی و عمودی ریشه گیاه و همچنین افزوده شدن به ضخامت ریشه، از فواید افزودن اسید هیومیک به خاک باغات پسته می‌باشد.

 • اسید هیومیک تقسیم میتوزی گیاه را اصلاح کرده و پمپ پروتونی را در گیاه پسته فعال می‌کند؛ هرچه تقسیمات سلولی در گیاه بیشتر باشد، به همان اندازه رشد بیشتر و باکیفیتتری نیز به دنبال دارد. به علاوه درخت پسته تحت تأثیر اسیدهیومیک با استفاده از همین خاصیت محصول بیشتری می‌دهد.

نقش اسید هیومیک در به عمل آوردن پسته‌هایی با مغز سالم و درشت

تأثیرات شگرفی که اسید هیومیک بر بهبود ریشه‌زنی درخت و بهبود عملکرد فیزیکی و زیستی این گیاه دارد، تنها بخش کوچکی از مزیت‌های این کود ارگانیک محسوب می‌شود. محصول درخت پسته در زمینی که حاوی مقدار مناسبی از اسید هیومیک است، سالم‌تر، سنگین‌تر، درشت‌تر و خوش طعم‌تر می‌باشد. اسید هیومیک به عنوان یک تقویت‌کننده بسیار قدرتمند شناخته می‌شود، که محصول نهایی باغ‌های پسته را به درجه کیفی عالی ارتقاء می‌دهد. علاوه بر این نرخ محصول‌دهی یا بازده باغ پسته با وجود اسید هیومیک، افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. در واقع با وجود اسید هیومیک در خاک باغ پسته، این گیاه سودآور تمام شرایط و مواد مورد نیاز برای پرورش و تولید محصولات خوب را در دسترس خود دارد.

نقش اسید هیومیک در به عمل آوردن پسته‌هایی با مغز سالم و درشت

هیومیک اسید- فروش هیومیک اسید- خرید هیومیک اسید- قیمت هیومیک اسید- قیمت فروش هیومیک اسید- فروش کود- کود فروش- قیمت فروش هیومیک اسید- فروش هیومیک اسید باکیفییتنظرات

loader

لطفا شکیبا باشید ...