to top

مرکز فروش متر فلزی و پلاستیکی

مرکز فروش متر فلزی و پلاستیکی

متر (به فرانسوی: mètre)، یکای طول متریک و برابر با ۳۹٫۳۷ اینچ و ۱۰۰ سانتیمتر و یک هزارم کیلومتر و ۱۰۰۰ میلی‌متر است. لغت متر از واژه یونانی μέτρον به معنی اندازه‌گیری آمده‌است. متر یکای اصلی طول در دستگاه SI با نماد m است.[۱] تعریف آن به صورت مسافتی است که نور در کسری از ثانیه (یک بر روی ۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸) در خلاء می‌پیماید به عبارت دیگر نور در خلاء هر ثانیه ۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸ متر می‌پیماید.

در گذشته به صورت فاصله دو نشانه بر روی میلهٔ پلاتین-ایریدیوم (که در ابتدا به صورت یک ده میلیونیم فاصلهٔ میان قطب شمال جغرافیایی زمین و خط استوای در دمای صفر مطلق گذرنده از پاریس محاسبه گردید) این نمونه هم‌اکنون در اداره بین‌المللی اوزان و ابعاد در سور در حومه پاریس نگهداری می‌شود و اینک با مراجعه به ثانیه و سرعت نور که در خلاء برابر ۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸ متر بر ثانیه‌است تعریف می‌شود.

در جدول زیر ضرایب متر در سامانه SI نشان داده شده‌است. ضرایبی که پررنگ نشان داده شده‌اند پُرکاربردتر هستند، همچنین در کاربرد روزانه عباراتی مانند «۳۰ سانتی‌متر»، «۳۰ متر» و «۳۰۰ متر»، بیشتر استفاده می‌شوند تا عباراتی نظیر «۳ دسی‌متر»، «۳ دکامتر» و «۳ هکتومتر». برای فاصله‌های بسیار طولانی هم به‌جای مگامتر، گیگامتر و … از یکاهایی مانند یکای کیهانی، سال نوری و پارسک استفاده می‌کنیم.

عبارت میکرون نیز معمولاً به‌جای میکرومتر به‌کار می‌رود. همچنین آنگستروم به عنوان ۱۰-۱۰ متر به کار می‌رود.

متر واژه ایست فرانسوی که به زبان فارسی وارد شده است به معنای نوار باریک و مدرج. این نوار باریک و درجه‌ دار معمولا از فلز، پارچه یا چوب است كه برای

اندازه‌گیری طول و عرض اشیا استفاده می‌شود.

از آنجایی که این وسیله ابزاری عمومی و معیاری برای اندازه گیری وسیله های مختلف است، از صنایع مختلف تا کارهای روزمره عادی می توان ضرورت آن را

مشاهده کرد؛ بطوریکه امروزه متر تبدیل به یکی از پرکاربردترین ابزارالات ساخته بشر گردیده است.

ساختار متر به ظاهر ساده است، اما طراحی و ساخت آن پیچیده است و دقت بالایی نیاز دارد. بعبارتی دیگر ماهیت و کاربری متر در اندازه گیری ابعاد، باعث

شده است که دقت در طراحی و ساخت این وسیله به ظاهر ساده بسیار مهم باشد.

به دلیل همین گستردگی تنوع و کاربری، پژوهشگران و مهندسان به سمت طراحی و ساخت انواع مترها مثل متر لیزری، متر فایبرگلاس، متر مهندسی و ..

رفتند و برندهای عرضه کننده ابزارآلات و متر، انواع مختلفی از متر را تولید می‌کنند که هر کدام برای کاربری و صنعتی خاص است.

متر ها معمولا در سایزهای 2، 3، 5، 5.5، 7.5، 10، 15، 30 و یا 50 حتی 100 متری وجود دارند، مترهای2، 3 و یا 5 متری مناسب برای مصرف خانگی و نیز

کسب و کارهای کارهای کوچک است.

برای مقایسه بهتر، در ادامه به متداول ترین مترها اشاره خواهیم کرد و ضمن بررسی ویژگی ها، کاربری هر کدام را نیز مختصرا توضیح خواهیم داد.

 • متر نشکن روکشدار حرفه ای

این متر حرفه ای با طراحی ارگونومیک، بدنه بسیار مستحکم از جنس ABS و روکش نرم TPR حتی توانایی تحمل خودرو 2600 کیلوگرمی را در آزمایش های

نولان داشته است.

مجهز به صفر اتوماتیک سه پرچ، سری مغناطیسی، سیستم قفل سه گانه برای توقف در حین اندازه‌گیری، گیره فلزی قوی برای نصب بر روی لباس کار و بند

برزنتی محکم است.

فنر برگشتی متر حرفه ای نولان از فولاد mn65 ساخته شده است که انعطاف پذیری و دوام زیاد از ویژگیهای این نوع فولاد پر کربن است.

تیغه این متر رنگ شده نیست و Nylon Coated است؛ لذا باعث شده است که هنگام کار، گچ و خاک استادکار روی تیغه متر ننشیند.

عرض تیغه 25 میلیمتر است و تا طول 240 سانتی متر نمی شکند که دلیل آن ضخامت 0.12 میلیمتر تیغه است.

استاندارهای این متر حرفه ای همگام با استاندارد CE اروپا بوده و استادکارها از مشتریان دائمی متر نشکن روکشدار نولان هستند.

 • متر باطری دار

متر باطری دار از سیستم جمع کننده اتوماتیک بهره می برد که مکانیزم آن به شکل الکترونیکی کار کرده و کاربر با زدن دکمه می‌تواند متر را جمع کند.

عیوب متر باطری دار

اما خصوصیات این متر به اینجا ختم نمی شود چرا که ایراد این متر خراب شدن سیستم جمع کننده متر است که دوام متر را مخدوش و استفاده از آن را

ناکارامد می سازد.

بدلیل نقایص این نوع متر و کسب رضایت مشتریان، نولان هیچگاه اقدام به عرضه آن نمی کند.

 • متر لیزری

با استفاده از متر لیزری می توان فاصله اجسام از یکدیگر، طول، سطح، زاویه و برخی محاسبات فیثاغورثی را اندازه گرفت. مدلهای متعددی متر لیزری ساخته

شده است که هر کدام ویژگیها و کاربردهای خود را دارند و برای سنجیدن فاصله های مختلف ارائه می شوند.

عیوب متر لیزری

این گونه مترها از قابلیت اندازه گیری مکان های قوسی شکل برخوردار نمی باشند.

درصورت ضربه خردن شدید، از کالیبراسیون خارج شده و دقت آن از بین میرود و در واقع غیرقابل استفاده خواهند شد.

در فواصل طولانی و در مجاورت نور لیزر با حباب های موجود در هوا پرتوهای لیزر دچار واگرایی می شود.

*استفاده از مطالب وبسایت نولان مشمول کپی رایت بوده و صرفا با ذکر منبع بلامانع است.

https://nolantools.com/%D9%85%D8%AA%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F/

متر یکی از پرکاربردترین ابزار آلاتی است که در هر خانه ای حداقل یک نوع از آن پیدا می شود و برای اندازه گیری وسایل گوناگون از آن استفاده می شود. شاید کار با متر ساده باشد اما ساخت آن بسیار پیچیده بوده و نیازمند دقت بسیار بالایی می باشد. به این دلیل که متر ابزار و معیاری برای اندازه گیری وسیله های مختلف در صنعت های گوناگون می باشد و حتی در کارهای روزمره عادی نیز از آن استفاده می شود انواع متر و کاربردهای متر بسیار متنوع هستند. پس می بایست با توجه به کارایی مد نظرمان، مدل مورد نظر خود را انتخاب کنیم.

قطعا برای شما هم جالب خواهد بود که بدانید نحوه پیدایش و استفاده از متر در ابتدا چگونه بوده است و چه معیار هایی برای یک متر در نظر گرفته می شده است. در ادامه ابتدا به صورت کامل تاریخچه انواع متر را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس مراحل تکامل آن تا رسیدن به معیارهای مختلف امروزی یعنی نانومتر، پیکومتر، میلی متر و … را به صورت کامل بیان کرده ایم.

شاید شما به عنوان یک کاربر عادی فقط با متر های ساده که برای اندازه گیری بخش های مختلف منزل، شیشه ها و … مورد استفاده قرار می گیرد، آشنایی داشته باشید اما متر ها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آن ها برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. آگاهی از نوع کاربرد و اندازه گیری با انواع متر به شما کمک می کند تا بتوانید با این ابزار بسیار کاربردی آشنایی پیدا کنید.

در ادامه بخوانید...

معنای لغوی و تاریخچه متر

خود کلمه متر از یک واژه یونانی به معنی اندازه گیری گرفته شده است اما نخستین بار در انقلاب کبیر فرانسه به فکر وسیله ای برای اندازه گیری طول افتادند و تا قبل از آن هیچ واحد اندازه گیری برای وزن و طول وجود نداشت. در ابتدا تصمیم گرفته شد که یک ده میلیونیوم فاصله قطب شمال تا خط استوا در نصف النهار مبدا را متر بگویند که این اندازه گیری ۹ سال به طول انجامید. اما در نهایت یک میله از جنس پلاتین و ضد خوردگی ساخته شد به طوری که در برابر تغیییرات آب و هوایی مقاوم بود و دچار کوتاهی یا بلندی نمی شد و به عنوان معیار و مبنا قرار گرفته شد.

تغییرات در واحد متر

بعد از گذشتن چندین سال دانشمندان سایر کشورها دریافتند که این اندازه گیری درست نبوده و مقداری کوتاه تر می باشد پس به همین جهت اندیشمندان زیادی شروع به تحقیق و بررسی کردند تا اندازه یک متر را مشخص کنند؛ به طوریکه بین تمام مردم جهان مشترک و غیر قابل تغییر باشد.

سالها طول کشید تا اینکه فیزیکدانی متوجه شدند که سرعت نور مستقل از منبع نور و عوامل محیطی است و ثابت و غیر قابل تغییر می باشد. به همین دلیل مسافتی که نور در کسری از ثانیه می پیماید را یک متر تلقی کردند و در نهایت به ۱۶۵.۷۶۳ / ۷۳ برابر موج نوری که رنگ نارنجی مایل به سرخ دارد و از کریپتون (۸۶) صادر می شود؛ یک متر گفتند. در نهایت امروزه با قرار دادن پیشوند و پسوند هایی به کلمه متر، واحد های اندازه گیری متفاوتی هم چون نانومتر، میکرومتر، و… به وجود آمدند تا بتوان اجسام کوچک و بزرگ را اندازه گیری کرد و هم چنین انواع مترها ساخته شدند که جنس و کاربرد های متفاوتی دارند که در ادامه به توضیح انواع آن ها نیز می پردازیم.

متر چیست؟

اکثر مردم کلمه متر را به عنوان یک ابزار می شناسند اما با توجه به مطالب گفته شده در بالا باید به این نتیجه رسیده باشید که متر صرفا یک ابزار نیست، بلکه واحدی برای اندازه گیری طول است و برای محاسبه سرعت، جرم و حجم نمی توان از این واحد استفاده کرد. اگر بخواهیم طول را تعریف کنیم به فاصله بین دو نقطه، طول می گویند در واقع اندازه گیری طول به معنای اندازه گیری فاصله بین دو نقطه در عمق، ارتفاع، عرض و حتی ضخامت است و متر یک واحد استاندارد و ثابت برای بیان این فاصله اندازه گیری شده می باشد.

اهمیت اندازه گیری طول و واحد های اندازه گیری آن

در دنیای امروز تبادل کالا و خدمات و اطلاعات بسیار گسترده شده است به همین علت هنگام ساخت انواع اجسام ، کارهای ساخت و ساز، دوختن لباس ، پرده ، محاسبه فاصله بین دو مکان ( فاصله بین دو مولکول آب یا فاصله بین دو سیاره و…) نیاز است تا طول را اندازه گیری کنیم که ممکن است مقدار طول اندازه گیری شده گاهی بسیار طولانی و گاهی بسیار کوتاه باشد از همین رو واحد هایی هم چون میلی متر ، نانومتر ، کیلومتر و….. به وجود آمده اند. به وسیله این واحد ها می توان فاصله بین دو نقطه هرچند بلند یا کوتاه را اندازه گیری کرد و به یکدیگر تبدیل کرد.

با کدام استاندارد طول را اندازه گیری کنیم؟

ممکن است شما هم تا به امروز جز آن دسته از افرادی باشید که تصور می کردید تنها یک استاندار جهانی برای اندازه گیری تمام کمیت ها در جهان وجود دارد اما واقعیت این است که انواع کمیت ها از جمله طول را می توان با دو استاندارد انداره گیری کرد که نام یکی از آن ها استاندارد متریک و نام دیگری استاندارد ایالات متحده آمریکا است. در هریک از این استاندار ها نام واحد های اندازه گیری متفاوت است برای مثال واحد طول در استاندار متریک، متر است اما در استاندار ایالات متحده اینچ می باشد البته امکان تبدیل این واحدها به یکدیگر وجود دارد.

روش های اندازه گیری طول

دراین مقاله بیان کردیم که طول فاصله بین دو نقطه است و ممکن است بسیار طولانی یا بسیار کوتاه باشد از همین جهت روش هایی که می توان با آن طول را اندازه گیری کرد بسیار متفاوت و درنتیجه دستگاه های ساخته شده بسیار متنوع است.

اندازه گیری فاصله از سه طریق صورت می گیرد.

 • محاسباتی و مثلثاتی: دراین روش از فرمول های اثبات شده هم چون فیثاغورس و… فاصله مورد نظر اندازه گیری می شود.
 • مستقیم: برای اندازه گیری فاصله بین دو نقطه به روش مستقیم ابزار های بسیاری ساخته شده است که از جمله این ابزارها شامل: خط کش، چرخ غلطان، زنجیر مساحی، متر نواری یا متری کشی در انواع جنس ها است.
 • غیرمستقیم: از روش غیر مستقیم برای اندازه گیری فاصله های دور استفاده می شود در این روش با ارسال امواج و لیزر و بررسی سرعت، زمان رفت و برگشت می توان فاصله را محاسبه کرد.

وسایل اندازه گیری طول

با توجه به مطالبی که دربالا توضیح دادیم کلمه متر یک واحد اندازه گیری برای طول است اما به عنوان یک ابزار نیز آن را می شناسند اما واقعیت این است برای اندازه گیری طول ابزار های گوناگونی وجود دارد هم چون خط کش ها، کولیس ها و اگر بخواهیم متر را به عنوان یک ابزار برای اندازه گیری طول معرفی کنیم بهتر است به آن متر نواری یا متر رولی بگوییم که نام آن در زبان انگلیسی measuring tap یا tape meter است و انواع گوناگونی دارد که در ادامه برایتان توضیح می دهیم.

انواع متر چیست؟

در دنیای امروز ابزار های زیادی برای اندازه گیری کردن به وجود آمده است اما هنوز هم از متر های دستی استفاده می شود که جنس های متفاوتی دارند.

متر با روکش pvc

یکی از انواع متر، متر با رو کش pvc است. این نوع متر نرم و ضد زد ضربه می باشد. روکش دار پی وی سی pvc دارای یک گیره محکم برای اتصال به لباس در حین کار، قفلی برای توقف در اندازه گیری و یک بند پارچه ای است.

این نوع متر برای اندازه گیری فاصله های کوتاه که در آن ایستایی اهمیت دارد استفاده می شود. به دلیل جنس این نوع متر، نجاران و نصاب ها از طرفداران متر رو کش دار pvc می باشند.

متر های فلزی

از نام آن باید متوجه شده باشید که دارای بدنه ای فلزی می باشد. متر فلزی تفاوت چندانی به خصوص از نظر کارایی با متر پی وی سی pvc ندارد اما استحکام بالای آن سبب شده تا پرطرفدار باشد. البته باید در نظر داشته باشیم که این نوع متر فلزی برای محیط های مرطوب و کارهای تاسیساتی مناسب نیست.

یکی از انواع پرکاربرد متر ها، نوع فلزی آن است که از آن در کارهای مختلفی از قبیل کارهای ساختمانی استفاده می شود. متر فلزی از دو قسمت متر و بدنه که متر را در خود نگه می دارد تشکیل شده است. به خاطر اینکه جنس تشکیل دهنده این متر از فلز است در بازار به آنها متر فلزی گفته می شود.

یکی از مواردی که جا دارد در اینجا به آن اشاره کنیم این است که متر فلزی دارای انواع از نظر متراژ و اندازه آنها است که در متراژ های مختلفی تولید می شوند. انواع متر فلزی را می توان در اندازه های ۳.۵ تا ده متر و گاها بیشتر در نظر گرفت. در برخی از انواع متر های فلزی ممکن است ضخامت فلز آنها با هم متفاوت باشند.

متر فایبرگلس

این متر جنسش از فایبرگلس و نوع مدرنی است که طرفداران خود را پیدا کرده است. بدنه این نوع متر از فایبرگلس بوده که آن را در برابر ضربه و رطوبت مقاوم می کند.

فایبرگلس نیز از نظر کاربرد تفاوت چندانی با متر فلزی و pvc ندارد. اما انعطاف پذیری بسیار بالاتری نسبت به فلزی و pvc دارد.

متر باطری دار

یکی دیگر از انواع متر، متر باطری دار است که بدنه ABS ضد ضربه مقاوم دارد. تفاوت بزرگ آن با سایر مترهایی که تا اینجا معرفی کرده ایم داشتن باطری است که برای سیستم جمع کننده اتوماتیک آن در نظر گرفته شده است تا با فشردن یک دکمه جمع شود. باید اشاره کرد که این نوع متر نیز از انعطاف بالایی برخوردار است.

متر لیزری

این نوع متر برای اندازه گیری های بسیار دقیق و با فاصله های زیاد بسیار مناسب است و از آن در کارها و پروژه های بزرگ استفاده می شود تا کار به صورت دقیق تری انجام شود.

یکی از ابزارهای اندازه گیری، متر لیزری است که به ما کمک می کند تا بتوانیم طول، سطح و حتی فاصله را اندازه گیری کنیم. این کاتر با کمک پرتو لیزر و عدسی صورت می پذیرد. در واقع برای اندازه گیری با کمک متر لیزری یک پالس متمرکز از نور به سمت اجسام فرستاده می شود و با رفت و برگشت نور لیزر به سمت جسم و یا هدف مشخص شده، محاسبه و اندازه گیری می شود.

از این ابزار دستی پیشرفته در زمینه های مختلفی استفاده می شود و اندازه و ابعاد آن نیز شبیه به گوشی های موبایل است و به همین دلیل کار با آن ساده و راحت است. امروزه در صنعت ساختمان سازی و نقشه کشی از متر لیزری بیشترین استفاده را می شود.

در مورد کاربرد انواع متر لیزری بیشتر بدانید…

راهنمای تخصصی خرید: راهنمای خرید متر لیزری

متر مهندسی

یکی دیگر از انواع متر که کاربرد بسیاری دارد متر مهندسی می باشد؛ البته همان طور که از اسمش مشخص است بیشتر مهندسان از آن استفاده می کنند. در واقع از متر مهندسی برای اندازه گیری های فواصل زیاد استفاده می شود و بعضی از متر های مهندسی قابلیت اتصال به گوشی و سیستم های دیجیتال را دارند. عموما از این متر برای کارهای ساخت و ساز استفاده می شود. البته این متر نیز می تواند جنس های متفاوتی داشته باشد و حتما موقع خرید متر به جنس بدنه و میزان متراژی را که این متر ها می توانند اندازه گیری کنند دقت کنید. جالب است بدانید که در بسیاری از کشورهای جهان، رشته ای به عنوان مهندس متر وجود دارد که با ابزار های پیشرفته ی اندازه گیری در شرایطی هم چون زیرآب، زیر زمین و…. فعالیت می کنند.

بهترین متر دستی کدام است؟

یکی از سوال هایی که همیشه مطرح می شود این است که برای خرید بهترین متر دستی باشد چه نکاتی را بدانیم. در واقع بهترین متر دستی باید دارای برخی ویژگی هایی باشد که در زمان خرید به آنها توجه کنیم.

اولین و مهم ترین موضوعی که باید در انتخاب بهترین دستی به آن توجه کنیم کیفیت و نوع متریال آن است. هر چقدر کیفیت متریال استفاده شده در متر و بدنه آن از جنس بهتری باشد، کار کردن با آن نیز دارای راحتی بیشتری است.

در زمان انتخاب متر متراژ آن بسیار دارای اهمیت است. با توجه به اینکه ممکن است در پروژه های مختلفی از متر فلزی استفاده شود بهتر است که از متری با متراژ مناسب و متناسب با کاری که می خواهیم انجام دهیم استفاده کنیم.

وزن متر یکی دیگر از مواردی است که بهتر است در نظر بگیریم. با توجه به اینکه متر یک ابزار دستی است و در زمان استفاده آن دستها ممکن است به خاطر وزن زیاد دچار خستگی شوند. اندازه متر نیز دارای اهمیت است و نباید به گونه ای باشد که فضای زیادی را اشغال کند. به همین خاطر باید در زمان انتخاب بهترین متر دستی به وزن آن و اندازه ای که دارد توجه کنیم.

به جرأت می‌توان گفت که متر از پرکاربردترین وسایل موجود در دنیای ابزار آلات است؛ وسیله‌ای که در عین سادگی برای ساختش باید دقت بالایی به خرج داد، چراکه این وسیله معیاری برای اندازه‌گیری‌های مختلف، مهم و اساسی است و از آن نه تنها در شاخه‌های کاری مختلف بلکه در زندگی روزمره هم به کرات استفاده می‌شود. همین مسئله زمینه را برای طراحی و ساخت انواع متر از جمله متر لیزری، متر فایبرگلاس، متر مهندسی و .. فراهم کرده است؛ اما سوال این است که برای هر گرایش و شاخه کاری از چه نوع متری استفاده کنیم؟ با توجه به شرایط و محیط‌های کاری مختلفی که برای هر علم و شاخه کاری، مهندسی و … وجود دارد، برای هر کدام هم یک نوع متر کاربردی خواهد بود.

 • متر فایبرگلاس
 • چرخ متر دار
 • متر لیزری
 • متر باطری دار اتوماتیک
 • متر مهندسی

انواع متر

شرکت های تولیدی مترهای متفاوتی تولید می‌کنند که هر یک برای کاربری متفاوتی ساخته شده اند. در ادامه به منظور مقایسه بهتر، رایج ترین انواع متر و کاربری آنها را به شما معرفی می‌کنیم و مشخصات و ویژگی‌های آنها را به اختصار شرح می‌دهیم.

متر روکش دار PVC

این نوع متر که بدنه نرم و ضد ضربه‌ای دارد؛ دارای قفل ایستگاهی برای توقف در حین اندازه‌گیری، گیره فلزی قوی برای نصب بر روی لباس کار و همین‌طور بند پارچه‌ای محکم است. این نوع متر به خاطر مقاومت مناسبی که دارد برای اندازه گیری فواصل کوتاه (که به ایستایی متر احتیاج دارند) مناسب است. نصاب ها، کابینت کارها و نجاران از مشتریان پر و پا قرص این نوع مترها هستند.

متر فلزی

یکی دیگر از انواع متر ، متر فلزی است و همان‌طور که از اسمش پیداست دارای بدنه فلزی می‌باشد. این متر از نظر کارایی تفاوت چندانی با متر روکش دار PVC ندارد. جنس بدنه فلزی استحکام ابزار را در برابر ضربات بیشتر می‌کند و می توان از آن برای اندازه گیری در مشاغل مختلف استفاده نمود. این مترها برای کار در محیط های مرطوب مانند کارهای تاسیساتی چندان مناسب نیستند.

متر فایبر گلاس

متر فایبر گلاس از انواع متر مدرن محسوب می‌شود که در سال های گذشته طرفداران خود را یافته است. بدنه این متر که از جنس فایبر گلاس است، در مقابل فرسایش و ضربه و رطوبت مقاوم می‌باشد. این متر نیز از نظر کاربرد تفاوت زیادی با انواع فلزی و روکش‌دار PVC ندارد. اما انعطاف بالاتر نسبت به دیگر انواع متر باعث می شود بتوان از آن برای اندازه گیری مواد منعطف تری مانند گونی، سیم، فنس و … نیز استفاده نمود.

متر باطری دار

متر باطری دار از دیگر انواع متر است که معمولا دارای بدنه ABS ضد ضربه و مقاوم است. مهم‌ترین تفاوت این متر با دیگر انواع متر مانند فلزی، فایبرگلاس و دارای روکش PVC در این است که متر باطری دار دارای سیستم جمع کننده اتوماتیک است و کاربر تنها با فشار دادن یک دکمه می‌تواند متر را جمع کند. جنس این نوع متر نیز کاملا منعطف است که آن را برای اندازه گیری های پر متراژ به گزینه ای ایده آل تبدیل می سازد.

متر مهندسی

همان‌طور که در ابتدای متن هم گفتیم نیازها، شرایط و همچنین محیط‌های کاری متفاوت موجود، باعث توسعه دنیای ابزار آلات شده است؛ در همین راستا شرکت ها نیز ابزار را در انواع مختلف و متناسب با نیاز کاربران تولید و توزیع می‌کنند. یکی از انواع متر که این روزها تولید می شود متر مهندسی است و شکل و شمایلی متفاوت از دیگر مترها و مترهای معمول دارد. در عمل ممکن است هر یک از مترها را بتوان به عنوان متر مهندسی معرفی کرد، اما متری که رسماً اسم مهندسی را به خود گرفته، نمونه‌ای است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

دسته ارگونومیک این متر باعث سهولت استفاده از آن در شرایط مختلف می‌شود، برای جمع کردن این متر باید از دسته گردان کنار آن استفاده کرد. ساختار ساده این وسیله می‌تواند باعث افزایش طول عمر آن بشود. از ویژگی‌های این متر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این مترها طول عمر بالایی دارند و با کمک اتصالات محکم و مقاومی که دارند برای استفاده در کارهای مهندسی و کارگاهی بسیار مناسب ‌اند. پیمانکاران مشتریان اصلی این نوع متر هستند.

متر لیزری

از دیگر انواع متر که جدیدا در حال تسخیر بازار ابزار هستند می توان متر لیزری را نام برد. این ابزار پیشرفته برای سنجش فواصل طولانی ساخته شده و از آن برای کارهای مهندسی به خصوص در اجرای پروژه های ساخت و ساز کمک میگیرند. مترهای لیزری انواع مختلفی دارد که هر یک مزایا و کاربردهای خاص خود را دارند و برای اندازه گیری فواصل مختلف و به همراه ویژگی های متفاوت ارائه می شوند. مدل های پیشرفته متر لیزری قابلیت اتصال به گوشی تلفن همراه و همین‌طور محاسبات پیچیده را نیز دارند.

مترهای لیزری برای کسانی که نیازمند اندازه‌گیری‌های پی در پی هستند هم انتخاب ایده آلی است چرا که زمان انجام کار را به وضوح کاهش می‌دهد.

آشنایی با کاربرد 14 مدل انواع متر های رایج و متنوع موجود در بازار ایران

 • نکات قبل از استفاده
 • متر چرخدار یا چرخ متر
 • متر تاشو
 • متر خیاطی
 • گونیا متر
 • متر تلسکوپی
 • متر جیبی
 • متر پی وی سی
 • متر فلزی
 • متر فایبر گلاس
 • متر باطری خور
 • متر لیزری
 • متر چند کاره
 • جمع بندی

ابزار اندازه گیری که به متر معروف هست وسیله ای مدرج بر اساس مقایس های میلیمتر، سانتیمتر، اینچ و فوت است که جهت اندازه گذاری یا اندازه گیری فاصله بین دو شی یا مشخص کردن فاصله دو نقطه از یک شی مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله که از خانواده خط کش هاست معمولا پیچیدگی کاربری خاصی نداشته و با ظاهر ساده، عملکرد و کارآیی فوق العاده ای در صنوف مختلف دارد و درون هر جعبه ابزاری یافت می شود. به طور کلی مترها را می توان به سه دسته مهندسی، لیزری و دستی تقسیم کرد که هر کدام دارای انواع متنوعی هستند.
در این مقاله در خصوص انواع مختلف و رایجی که در بازار پیدا می شود با شما صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.


نکات قبل از استفاده

در صورتی که بخواهید اندازه داخلی پروژه را اندازه گیری کنید، باید قسمت خارجی هوک (سر فلزی متر) را به لبه چسبانده و از سمت دیگر عدد مماس با محل مورد نظر را بخوانید. چنانچه بخواهید اندازه خارجی یک قطعه را به دست آورید نیاز هست که از قسمت داخلی هوک استفاده کنید به این صورت که هوک را روی لبه کار گذاشته تا زاویه قائم ایجاد شود و در ادامه از سر دیگر اندازه خوانده یا علامتگذاری شود.

چرخ متر یا متر چرخدار عمران

متر چرخدار یا چرخ متر

برای اندازه گیری مسافت های طولانی به کار گرفته می شود. این وسیله دارای چرخ بزرگ و یک دسته است که کاربر به راحتی می تواند آنرا گرفته و چرخ را به حرکت در آورد. موقع شروع پروژه باید نقطه صفر آنرا در ابتدای محل مورد نظر قرار داد. در مدل های دستی و دیجیتال تولید می شود، نوع قدیمی نیاز به یادداشت تعداد دورهای چرخ داشته ولی بر روی مدل های جدید کانتر نصب می شود. خود کانترها هم به دو صورت مکانیکی و دیجیتالی عمل می کنند. البته نوع مکانیکی از ارجحیت بیشتری برخوردار است به این جهت که نیازی به تعویض باتری نداشته و در صورت نیاز به تعمیرات، از پیچیدگی کمتر برخوردارست. غالبا تا 10 کیلومتر را می توان با متر چرخدار اندازه گیری کرد. در برخی مدل ها هم پایه ای در کنار چرخ تعبیه شده است که برای زمان استراحت یا محاسبات، چرخ ثابت بماند و مقایرت پیدا نشود. عمده کاربرد چرخ متر در کارگاه های ساختمان سازی، عمران، نقشه برداری و راهسازی است. البته جهت اندازه گیری مسافت کابل یا لوله گذاری هم می توان استفاده کرد.

متر تاشو چوبی ویها

متر تاشو

کاربرد بسیار محدودتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. از چوب یا فایبرگلاس ساخته می شود. در هنگام کار به صورت بسته بر روی قطعه کار قرار داده و همانند خط کش از آن استفاده می شود. می توان به مقدار لازم قطعات را باز کرده و در نهایت پس از خاتمه کار به صورت مفصلی بر روی هم جمع می شوند. شاید بتوان این مدل را بزرگ خانواده متر نواری دانست ! سایز دومتری آن متداول تر هست.

متر خیاطی پلاستیکی

متر خیاطی

از پلاستیک نرم و انعطاف پذیر ساخته می شود. دو طرف آن مندرج می شود که در مدل های قدیمی یک طرف اینچ و سمت دیگر سانتیمتر بود، در حال حاضر دو طرف سانتیمتر مرسوم تر هست. نکته جالب این مدل در درج مقیاس هاست که به صورت سکه ای چاپ می شوند به این معنی که چنانچه متر را به حالت سکه برچرخانید مدرج باز هم درست نمایش داده می شود. طول این نوع متر یک و نیم سانتیمتر است. در قسمت ابتدایی متر هم سر فلزی تعبیه شده است که به ایستایی آن کمک می کند.

گونیا متر

گونیا متر

از این ابزار برای یافتن زوایای مختلف و حتی کپی برداری از یک قطعه استفاده می شود. موارد استفاده آن بیشتر برای صنوفی مانند نصب سرامیک، موزائیک، پارکت، کابینت و دکوراسیون داخلی است.

متر تلسکوپی bmi

متر تلسکوپی

مانند باقی انواع متر جهت اندازه گیری یا اندازه گذاری طول و عرض و ارتفاع می توان از آن استفاده کرد. وجه تمایز اش حالت جمع شوندگی به شکل تلسکوپی است که به راحتی قابل حمل است. در ابعاد 10 متری متداول است.

متر جیبی بدون فریم bmi

متر جیبی

این ابزار جالب بدنه قالب نیمه دارد. بدون فنر جمع کننده طراحی شده و حالت منحنی آن موجب برگشت نوار می شود، البته در زمره مترهای متداول نیستند و عمده تفاوت با سایر مترها شکل ظاهری اش هست.

متر قدسنج خانگی

متر قدسنج

احتمالا مشابه آن را در مطب یا مراکز پزشکی دیگر زیاد دیده باشید. از این وسیله برای اندازه گیری رشد قدی استفاده می شود. روش استفاده از آن ساده است. پایه متر را ابتدا روی زمین گذاشته و هوک را تا حدی بکشید که عدد صفر به نشان قرمز برسد. بعد آنرا به دیوار چسبانده تا ثابت شود. شخص باید ایستاده باشد، بدنه متر را تا بالای سر اش کشیده و اندازه گیری کنید.

متر مهندسی

متر مهندسی

مختص و متناسب با شرایط کاربری و نیاز مهندسین طراحی و تولید شده است و به این لحاظ از نظر شکل ظاهری نیز تفاوت هایی با نمونه های مرسوم دارند که در ادامه خواهید دید.

بدنه از پلاستیک یا آلومینیوم تولید می گردد که شامل یک دسته معمولی یا D شکل می شود. در مرکز متر، دسته چرخان ارگونومیکی برای جمع کردن نوار مدرج تعبیه شده است. نوار از جنس پارچه یا فلز روکش شده و عرض آن باریک هست. در ابتدای نوار به جای هوک قلابی قرار داده شده تا به راحتی به مبدا اندازه گیری متصل شود. متراژ های مرسوم این وسیله مهندسی 30 و 50 متر هستند.

متر پی وی سی استنلی

متر پی وی سی

این نوع متر از بدنه PVC ساخته و بر روی تیغه متر با نایلون روکش شده تا از عمر کاری بیشتری برخوردار شود. در قسمت بالایی متر یک قفل جهت توقف کشیدگی یا جمع شدگی تیغه وجود دارد. دارای گیره کمری مناسب جهت در دسترس بود وسیله و همینطور بند مچی است. بنابر کشور سازنده و یا سفارش دهنده مقیاس های میلیمتر، سانتیمتر، اینچ و فوت بر روی تیغه چاپ می شود. مقیاس متداول کشور ما میلیمتر، سانتیمتر و اینچ است.

متر فلزی لوفکین

متر فلزی

به لحاظ عملکرد و شکل ظاهری تفاوتی با دیگر هم خانواده خود ندارد. بدنه آن از فلز های مقاوم مانند آلومینیوم تولید می شود. توصیه می شود که در محیط هایی که رطوبت و بخار آب دارد از این مدل استفاده نشود.

متر فایبر گلاس اینکو

متر فایبر گلاس

بدنه این مدل از فایبر گلاس ساخته می شود. به مقاومت در برابر فرسایش، ضربه و رطوبت از اقبال بالایی برخوردار شده و طرفداران زیادی دارد. از جمله ویژگی های آن انعطاف پذیری بیشتر نوار مدرج است که می تواند در شرایط بسیار متنوعی مورد استفاده قرار گیرد.

متر باطری دار رونیکس

متر باطری خور

مدلی امروزی تر از متر فلزی یا روکش دار هست با این کار کرد که دکمه ای برای جمع کردن نوار مدرج بر روی بدنه تعبیه شده است که این کار را به آسانی میسر می کند. یکی دیگر از مزیت های آن جمع شدن آرام است که کاربر را در مقابل لبه های تیغه فلزی که در مدل های دیگر به سرعت جمع می شود محافظ می نماید. بدنه این متر از پلاستیک ABS ساخته شده و در برابر ضربه مقاومت زیادی دارد. متر باطری دار توسط برند رونیکس به بازار ایران معرفی شد.

متر لیزری بوش

متر لیزری

عضو جوان خانواده مترها هستند. به لحاظ عملکرد بسیار دقیق تر و با کاربری آسان، رقیبی جدی برای انواع دستی محسوب می شوند. بسیار مناسب برای متراژ های زیاد هستند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، جهت اندازه گیری فواصل طولانی با مترهای دستی نیاز هست که یک شخص سر نوار متر را گرفته و دیگری تا محل مورد نظر آنرا بکشد در حالی که با متر لیزری به راحتی و حتی با یک دست می توان این کار را انجام داد. پس برای انجام پروژه ها از نظر زمان و نیروی کار صرفه جویی می شود. بسته به مدل و امکانات تعبیه شده، می توان برخی از آنها را به کمک اپلیکیشن مخصوص بر روی گوشی همراه کنترل کرده و یا برخی محاسبات ریاضی را نیز انجام داد. برای آگاهی دقیق تر مقاله " متر لیزری چیست؟ " را بخوانید.

متر سه کاره دستی، لیزری و رولی

متر چند کاره

نسل جدید مترها هستند و به صورت ترکیبی از تمامی انواع ذکر شده طراحی و تولید شده اند. این مدل دارای متر نواری کاملا منعطف، متر لیزری با نمایشگر دیجیتال و همینطور یک رول چرخان (برگرفته از چرخ متر) جهت اندازه گیری دقیق منحنی ها، قوس های کوچک و بزرگ، ناهمواری و هر آنچه اندازه گیری آنها با متر نواری سخت یا غیر ممکن است، مورد استفاده قرار می گیرد. جهت آشنایی بیشتر با این نسل تکنولوژیکال، ویدئو متر چند کاره را در ویدئو ادوکس ببینید.


قیمت مرکز فروش متر فلزی و پلاستیکی

توافقی

آدرس

تهران


شماره آگهی: 73487

تماس
چت
پیامک

تاریخ ثبت: جمعه, 21 مهر 1402
تاریخ به روزرسانی: 1 ماه پیش

شماره همراه

09109077988

مشخصات آگهی دهنده:
مرکز فروش مترفلزی و پلاستیکی lazy
مرکز فروش مترفلزی و پلاستیکی (مشاهده همه آگهی های این کاربر)3 تبلیغات ماشین آلات صنعتی
6 ماه پیش 3054
3 تولید کننده خاک گربه
7 ماه پیش 3987
3 فروش خشک کن کود
8 ماه پیش 2839
3 فروش هوموس گیاهی
6 ماه پیش 610
2 مزایای کود شوک ۱۰ ایکس
6 ماه پیش 835
2 فروش خاک برگ عمده
8 ماه پیش 1402
1 سازنده گرانول ساز کود
8 ماه پیش 1092
1 کنترل ولو سامسون
2 هفته پیش 67
دریافت مشاوره در زمینه بازاریابی و پخش
مشاوره بازاریابی و پخش
loader

لطفا شکیبا باشید ...